Je to jinová dráha, element země, probíhající vzestupně od nohy k hrudníku.
Světelná dráha sleziny a slinivky břišní kontroluje pohyb a trávení potravy ve střevech a žaludku a také vstřebávání živin. Dále ovlivňuje soustavu hypotalamu, hypofýzy a kůry nadledvinek, působí na celkový tonus, intelekt, myšlení a představivost. Řídí a reguluje složení a očišťování krve, aktivně se účastní krvetvorby, ovlivňuje srážlivost krve, reguluje koloběh vody v organizmu. Navíc je ve spojení s hormonálními žlázami, a to především s pohlavními. Slezina spolu s játry odpovídá za stav svalů.

Slezina je často oslabená i při nedostatku pití nápojů. Je potřeba dodržovat normální dávku tekutin. Slinivka bývá často ovlivněna z velké části i psychickým stavem Je důležité provádět cvičení s prodýcháváním této oblasti, relaxační techniky a částečně masážemi.

Anatomicky je slezina nepárový velmi křehký orgán fialočervené barvy, sloužící jako rezervoár krve, její regenerace a dále jako detoxikační orgán pro lymfatický systém.

Energeticky je slezina architektem organismu. Podle pokynů ledvin, srdce a plic zřizuje přeměnu životní energie ve formy energie, které jsou prospěšné pro tyto orgány. Uzemňuje jemnohmotné energie. Hlavním jejím úkolem je spolu se svým párovým orgánem žaludkem řídit trávicí proces. Slezina napomáhá rozkládat potravu a část z ní přeměnit na jemnou esenci, kterou v sobě absorbuje a dále distribuuje do celého těla. Tato esence doplňuje a obnovuje krev. Slezina řídí rození a ovládání krve, zateplování pěti hlavních orgánů a z hlediska duševního života v sobě uschovává přemýšlení. Nahromadění energie ve slezině v důsledku nesouladu s pokyny jiných orgánů způsobuje slabost imunitního systému, narušuje systém odstraňování jedů.

Symptomy nerovnováhy:
Emocionální – pocit, že nejsme zakotveni, nejistota, nestabilita, starosti, obsese (chorobně utkvělé představy), neklidný spánek, vnucovací a sobecké chování, zmatení a nejasnost, neustále se vracející negativní myšlenky, slabá schopnost soustředění, pocity roztržitosti, přemíra ochranářského jednání vůči ostatním, fixované chování.
Fyzické – oteklé břicho, pocit plnosti a shromažďování vody, výhřez a ochabnutí těla, únava těla, těžké bolící údy, slabá koordinace a obtíže s řečí, oteklá, studená kolena a stehna, řídká stolice a průjem, žlutá barva kůže v obličeji, a zbytku těla, hromadění vlhkého tepla a hlenu, problémy s močí a vaginálními výměšky, slabá paměť, příliš slabá či příliš silná chuť k jídlu, výživové problémy, odpor k vlhkosti.

Posílení těchto orgánů je jednou z náplní pravidelných cvičení Ya-Su v měsíci září. Využívámme znalosti muder, energetických zámků, léčivých zvuků, afirmací a cviků.

Comments are closed.

Přihlásit se
Kalendář akcí
Kalendář
Srpen 2018
Po Út St Čt So Ne
« Říj    
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031