Živly, zvané i elementy jsou podstatou všeho, co existuje. Jsou současně viditelné i neviditelné, hmotné i duchovní. Vše v našem vesmíru bylo stvořeno z těchto čtyř živlů. Jsou zmiňovány ve všech starých kulturách od Sumerů, Egypťanů, Mayů, jsou součástí budhismu, indiánských i pohanských nauk, alchymie i západní astrologie. Všechny systémy mají své rozdílné názvosloví a symboliku, ale v jádru jde o totéž. V některých systémech jsou elementy pouze tři doplněné o čtvrtý sjednocující element, jinde je používán pátý element pro doplnění souvislostí. V propojení s přírodními silami se však systém čtyř živlů s pátým středovým elementem nejvíce blíží obrazu fungování vesmíru. Chceme-li se dobře cítit ve svém těle, prociťovat a uvědomovat si spojení těla, duše a ducha, je potřeba žít v souladu se silami přírody a kosmickými energiemi. Nastávající časový cyklus nám svými vibracemi, pokud se je naučíme vnímat a respektovat bude napomáhat. Plným procítěním těchto vibrací se můžeme navrátit zpátky k sobě.

Elementy hrají důležitou roli v kolektivní psychice lidstva, i když jejich pojmy byli z velké části zapomenuty v moderní době. Nadále jsou součástí našeho vědomí, povahy, duchovní esence a smyslů. Pro pochopení svých neomezených schopností a poznání, jak je správně použít, aby podle zákona akce-reakce nebyli porušeny vesmírné zákony, je potřeba se naučit vnímat základní energie. Víme, že energie je jedna, kosmická a známe ji pod různými názvy, – čchi, prána, ki, num, atd. V pozemských podmínkách na nás působí v různých dějích, v jemných odstínech vibrací, které následně ovlivňují naše vibrace na jednotlivých úrovních bytí. Podle toho potom fungujeme, žijeme, myslíme, jsme v rovnováze, či naopak. Energie jako taková obsahuje dva póly, mezi kterými pulsuje. Těmto pólům se nejčastěji říká Jin a Jang. Oba tyto póly  jsou ve vzájemném protikladu a současně se plně doplňují, podmiňují, tvoří celek. Vytvářejí prostorovou linii sever – jih, kterou proudí kosmická energie. V doplňujícím postavení vůči této linii je osa východ – západ, kterou proudí energie zemská. Celkově se tyto čtyři vyhraněné pozice základních energií zobrazují nejčastěji jako kříž, nebo kruh. Ve skutečnosti vibrace proudí tímto kruhem ne dokola, ale po spirále v nekonečném množství na sebe navazujících kruhů.

Pro symbolické pojmenování čtyř základních tvořivých elementů se používají názvy oheň, voda, vzduch, země. Souvisí se čtyřmi základními světovými stranami, čtyřmi ročními obdobími, čtyřmi fázemi dne, projevují se zde čtyři základní fyzikální síly, čtyři stavy hmoty, čtyři barvy lidských ras, čtyři nukleové kyseliny DNA, čtyři části mozku, čtyři komory srdce, čtyři duchovní oblasti, čtyři archetypy, čtyři typy osobnosti, čtyři bohyně, čtyři druhy znamení zvěrokruhu, … Pro lepší pochopení symbolického významu je dobré představit si živly jako vstupní brány vibrací. Když porozumíme živlům, významným způsobem pomůžeme svému duchovnímu růstu a propojení se Zemí i s vesmírem.

Anastázia  a Miloslav Matouškovi

Elementy patří k jedné z mnoha oblastí, kterým se věnujeme na našich meditačních a cvičebně-energetizačních setkáních.

 

Comments are closed.

Přihlásit se
Kalendář akcí
Kalendář
Srpen 2018
Po Út St Čt So Ne
« Říj    
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031