Teorie – Mudry:

Mudra je staroindický výraz znamenající pečeť nebo znamení. Je to pojem, který má mnoho významů. Můžeme ji označit jako gesto, pečeť, symbol, mystická pozice rukou. Pod pojmem mudry se také skrývají speciální pozice očí, tělesné pozice, dechové techniky, vizualizační techniky či vnímání zvukových vibrací v určitých polohách apod. Nejčastěji se používají symbolické pozice prstů, či vědomé energetické propojování prstů rukou. Různá používání muder má vliv na stav vědomí, energetický systém, působí ozdravně či pomocí jich ovlivňujeme různé děje, prostor či jiné bytosti. V případě používání prstů na rukou se jedná se o určitá postavení rukou a prstů, které mají energetický účinek. Lze jimi cíleně spustit tok energie ve svém těle nebo v těle přihlížejícího. Mudry jsou také vizuální symboly stavu vědomí a předávají spirituální poselství. Mudrami lze tedy ovlivnit tok energie na všech úrovních bytí, záleží na tom, jaký druh muder používáme. Postavení prstů a rukou lze praktikovat vleže, vsedě nebo vstoje. Procvičováním muder má stejné účinky jako meditace.

Pokud používáme základní mudry tzn. mudry na rukou jako specielní cvičení, zaujmeme uvolněnou pozici těla v lehu či v sedu se zkříženýma nohama rovnou páteří ruce necháme ležet uvolněně na stehnech. Ramena jsou uvolněná do stran, dozadu a dolů, hrudník je otevřený a volný. Bradu skloníme ke krku a zátylek necháme dlouhý a uvolněný. Dech je rovnoměrný, pomalý, plynulý a jemný. Zaujmeme příslušnou mudru, tlak prstů je přitom docela lehký a jemný, ruce zůstávají uvolněné.

 

Mudry pro harmonizaci těla a mysli:

Tyto mudry působí komplexněji a zasahují i do psychiky a do jemnohmotných oblastí. Pomocí rukou zapojujeme jiné energetické okruhy, které působí přes několik meridiánů najednou a vyvolávají potřebné účinky. Tento druh muder působí i v karmické oblasti. My si zde ukážeme a vyzkoušíme jen ty nejjednodušší. Duchovnější mudry je nutné provádět v trochu jiných časových podmínkách než máme tady a mají doběh i několik dní. Proto se jimi budeme zabývat spíše na týdenních akcích. Speciálními mudrami jen pro vážné zájemce o jemnohmotnou oblast a oblast duchovní. Zde je už někdy potřeba i pomoci přítele, kterému důvěřujeme.

 

Mudry jako pozice těla:

Pod pojmem mudry se také skrývají speciální pozice očí, tělesné pozice, dechové techniky, vizualizační techniky či vnímání zvukových vibrací v určitých polohách apod. Nejčastěji se používají symbolické pozice prstů, či vědomé energetické propojování prstů rukou a jejich  kombinace s určitými pozicemi těla. V tomto pojetí muder se už naplno využívá celý energetický systém těla – body na meridiánech, energetické zámky, čakry a marmové body. To vše spojeno s dechem působí už i v jemnohmotných tělěch, tedy v auře, nikoliv jen na fyzické úrovni. Lze takto ovlivňovat i ty části naší bytosti, které jsou nám jinak vědomě nedostupná.

 

Více informací ve skriptech Miloslava Matouška: „Mudry“

Comments are closed.

Přihlásit se
Kalendář akcí
Kalendář
Srpen 2018
Po Út St Čt So Ne
« Říj    
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031