Maximální aktivita01 – 03 hodin, Minimální aktivita  – 13 – 15 hodin, Oslabení orgánu duben, ŽivelDřevo, PolaritaJin, Světová stranavýchod, Roční doba jaro, Klimavítr, Barvazelená, Smyslový orgán oko, Tkáňsvaly, šlachy, vazy, nervy, Výměškyslzy, Chuťkyselá, City zlost, hněv, Doplňující dráhasvětelná dráha žlučníku, Čakračakra sakrální a pupečníSegmenty na páteři: Th – 8,9,10, Zuby horní 3.

Játra jsou největší orgán v těle, velká žláza uložená pod pravou klenbou bránice. Z jater proudí krev do ledvin, v nichž dochází k dalšímu odstraňování přebytečných složek a ke vstřebávání živin. Tyto procesy jsou nedílnou součástí našeho imunitního systému. Játra jsou energetickým orgánem těla. Dávají k dispozici agresivní síly všeho druhu a propůjčují tak potřebný tlak k procesu osobní realizace. Vykonávají v těle důležité funkce související s krví, čchi a tělesnými tekutinami. K jejich sytému patří žlučník, šlachy a vazivo, nehty a oči. Játra mají organicky funkci chemické laboratoře. Přeměňují látky, které tělo momentálně nepotřebuje v jiné, vhodnější. Napomáhají trávicímu systému. Odstraňují jedy ze substancí nebezpečných pro látkovou výměnu, vytváří trávicí šťávy, které zpracovávají potravu, aby ji tělo mohlo použít a odvádějí přes žlučník jedy a odpad s těla.

Energeticky dávají játra k dispozici také agresivní složku sexuality a její další složka sjednocení je spoluřízena i ledvinami. Regulují celkové duševní rozpoložení, dále regulují hlavní přední a zadní dráhu (početí a ústřední) – mají mimo jiné vliv na menstruaci, těhotenství, rození apod. – mají tedy velký vliv na zdravotní stav u žen.
Citem jater je hněv, jsou spojena s očima a energeticky s nohama (chůze dopředu), mají na starost šlachy a vazivo, jejich kondice se dá poznat podle stavu nehtů.
Symbolika – poruchy jater poukazují na některé afekty, které nebyly dostatečně integrovány. Hluboké stavy rozčílení a chronická hyper kritičnost k sobě i druhým mohou mít na funkci jater negativní dopad.

Posílení jater:
Masáž podél oblouků žeber uvolňuje vnitřní orgány, hlavně játra a posiluje je. Protažením meridiánu jater posílíme tok energie na přední straně trupu k trávicím orgánům. Současně toto cvičení posiluje zádové svalstvo.
– Sed na paty. Zhluboka se nadýchneme a hmátneme si špičkami prstů obou rukou pod oblouk žeber. Při vydechování se předkloníme. Několikrát opakujeme.

 

Odpočinek pro oči:

Játra mají vnitřní spojení s očima a na očích a jejich stavu se promítá stav jater.
– Zahřejeme si dlaně a přiložíme spodní část dlaní na oči.
– Potom si promačkáme horní a dolní okraj kostěných očních důlků zevnitř směrem ven. Opakujeme 3x.

 

Cvik pro posílení jater:

Během provádění cviku se plně soustředíme na prováděné pohyby a na proud energie prostupující hrudník. Dokonalé soustředění desetinásobně zvýší účinek cviku a podpoří dosažení jednoty těla a ducha. Cvik provádíme ráno po cviku na posílení ledvin.
1. Posadíme se, nebo si lehneme pohodlně na záda.
2. pravou ruku si položíme dlaní na tělo pod poslední žebra na pravé straně hrudníku.
3. Posunujeme ruku ke středu hrudníku podél posledního žebra a tímto pohybem pokračujeme provádění masáže na levou stranu těla. Dlaň pravé ruky musí na kůži těla vykonávat tlak, játra se nacházejí napravo pod kůží, pod hrudním košem. Tlak stimuluje proudění energie a krevní oběh v játrech.
4. Masáž provedeme zprava doleva v jednom cyklu 36x.

 

 

 

 

 

Comments are closed.

Přihlásit se
Kalendář akcí
Kalendář
Srpen 2018
Po Út St Čt So Ne
« Říj    
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031