Je potřeba si uvědomit, že tělo není jen obal či nádoba naplněná orgány, kostmi, cévami, nervovými vlákny a dalšími životně důležitými prvky bytí, které slouží k zajištění naší fyzické existence. Význam těla je daleko větší než si myslíme a než si dovedeme představit. Tělo není jen dům ve kterém bydlíme či náš dopravní prostředek, ale také má účast na souhře pozemských a nebeských sil, je to svět v malých rozměrech a každá jeho část má význam přesahující fyzickou funkci. Tělesné partie, orgány a jednotlivé fyziologické soustavy jsou jakýmisi uzlovými body jimiž se manifestuje a proudí energie univerza. Tyto body jsou spojením mezi energiemi a naším prožíváním. Veškeré okolní energie mají vliv na člověka. Buď je nějakou formou vstřebáváme (např. jídlem, pitím, dechem, myšlením) a nebo jsme vystaveni jejich působení v prostředí, ve kterém se nacházíme.

Tělo má schopnost pozitivně či negativně souznít s jakoukoliv formou energie a reagovat na ni jako jakýsi rezonátor či monitor. Pokud jsme vystaveni pozitivním energiím zvyšuje se naše vitalita a síla a naopak negativní energie nás oslabují což se projevuje pocity bolesti, chorob a tělesnou ochablostí.

Protože se čchi ztotožňuje s životní energií je potřeba orgány našeho těla chápat z hlediska čchi. Podle východního pojetí náleží každý orgán k určitému funkčnímu okruhu a nelze jej chápat jako „izolovanou“ materiální strukturu

V měsíci březnu je nejvíce oslabenou dráhou meridián žlučníku.

Symbolika: potíže se žlučníkem symbolizují, že některé prožitky nejsme schopni strávit a nebo naopak, že některé věci se snažíme  strávit až příliš rychle.

Symptomy nerovnováhy:

Emocionální: žárlivost, nenávist, agresivní jednání, nerozhodnost, frustrace, nevyjádřený hněv, horkost.

Fyzické: Bolesti na pravé straně trupu, migréna a bolesti hlavy, strnulost ramen a krku, slabé štěpící se nehty.

V čínské medicíně poškozuje žlučník i játra hněv, frustrace a nahromaděná zlost. Podráždění, žízeň, bolest hlavy a hořká pachuť v ústech mohou poukazovat na problémy se žlučníkem. Stagnace energie v těle může poškodit slezinu a mohou se objevit symptomy nerovnováhy jako otoky a letargie. Přílišná vlhkost v těle může vyvolat výrobu horka a tím se vytvoří další okruh potíží – vlhké horko, které postihuje pánev. S toho plynou vaginální infekce, houby, myomy nebo jiné problémy genitálií.

 

Doporučený cvik pro posílení energie žlučníku:

 

Sed se zkříženýma nohama, kolena ve stejné výši a pod pupkem, vyrovnáme páteř. Několikrát zhluboka nadýchneme a vydýchneme. Ruce v energetickou pěst. 

Hluboký nádech s vědomím pronikajícího vzduchu až do oblasti solární pleteně (solar plexus) v krajině břišní. Koncentraci přeneseme do oblasti pupku. Zadržíme dech, napneme svaly rekta ke kostrči a nahoru. Držíme je napnuté co nejdéle. Pokusíme si představit jemné dráždění po páteři nahoru (mravenčení). Uvolníme se a vydechneme.

Cvik několikrát zopakujeme.

Je to těžký cvik, ale s opakovanými pokusy toho docílíme.

Párovým orgánem žlučníku jsou játra, kterým je potřeba se věnovat v dubnu. Oba orgány spadají pod element dřevo.

Povaha čchi dřeva je jangová, teplá  a proto se roztahuje do okolí, proniká jím a stoupá směrem nahoru – stejně tak se v těle chová čchi jater – řídí jeho vnitřní prostupnost a celkové stoupání jangové čchi.

Comments are closed.

Přihlásit se
Kalendář akcí
Kalendář
Srpen 2018
Po Út St Čt So Ne
« Říj    
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031