LEDVINY

 

Energeticky jsou považovány čínskou medicínou za jeden z nejdůležitějších orgánů těla a považují je za „kořen jin-jangu“ všech vnitřních orgánů a „pramenem života“. Řídí energii vztahů nejen směrem ven, ale také k sobě samému, jako tělesné vědomí, vědomí vlastních kořenů (tradice, povolání, rodina, národ atd.). Je to jeden z nejdůležitějších orgánů, „kořenem jin-jangu všech vnitřních orgánů a pramenem života“. V ledvinách se uchovává vrozená životní síla i hmota, z níž se člověk rodí a žije, a může sám plodit další potomstvo. V rámci těla patří k jejich systému močový měchýř, kosti a dřeň, mozek, vlasy, uši, konečník a močová trubice.

Organicky mají ledviny za úkol odfiltrovávat substance pro tělo nesnesitelné a vylučovat močovými cestami. Dále hrají důležitou úlohu při regulaci krevního tlaku a hospodaření těla s vodou a solí. Ledviny může blokovat i leknutí a je-li silné dochází až k organickému selhání. Levé ledvině se u mužů přisuzuje uskladňování vlastní sexuální energie, u žen v pravé. Levá ledvina je tedy spojena s prostatou a varlaty u muže a pravé ledvině s vaječníky a dělohou u ženy.  Zablokované ledviny se dají uvolnit pouze ve vztazích, vzhledem k tomu, že jsou vztahový orgán.

 

Ledviny – citem je strach, mají energetické spojení s břichem, ušima a sluchem, tekutinou ledvin jsou sliny, dále ovlivňují stav kostí a zubů, jejich kondici prozrazují vlasy.

K ledvinám se vztahuje zvláštní místo umístněné nad sedmým obratli páteře od spodu, nebo pod čtrnáctým obratlem odshora,  kterému se říká ming-menbrána života – je to pohybující se čchi mezi dvěma ledvinami. Je to místo, kde se sbíhá pravá čchi, baterie, zdroj životní síly, z něhož neustále proudí do těla tato energie a zásobuje všechny orgány. Nachází se na páteři přímo proti pupku. Ming-men souvisí také s pohlavními funkcemi a nachází se zde pravý oheň, základ jangu těla.

 

 

Symbolika – potíže s ledvinami ukazují na nedostatek rozlišovacích schopností a rozhodnosti. Je možné, že naše postoje jsou výsledkem nesprávného úsudku. Dokážeme rozpoznat, co je pro nás skutečně důležité? Umíme si vzít z každé situace ponaučení? Nejsme příliš kritičtí k sobě a druhým?

 

 Při ledvinových potížích pomáhá tato mudra – provádíme alespoň 5 minut.

 

MM

Comments are closed.

Přihlásit se
Kalendář akcí
Kalendář
Srpen 2018
Po Út St Čt So Ne
« Říj    
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031