Tato dráha má vztah k vesmírným rytmům a vibracím. Meridián plic spojuje člověka s rytmy prostředí této existenční roviny a navzájem povzbuzuje souhru vibrací vnějšího světa a individuálních potřeb.

Je to jinová dráha, element kov, barva bílá, světová strana západ, astrologické znamení Blíženci…

Plíce spolu se srdcem vytvářejí přijímače pro tělo – ducha – duši člověka. Jsou hlavním orgánem, který obhospodařuje pohyb a výměnu energie – čchi – základní životodárné a hybné síly v celém těle, kterou přijímají z okolního prostoru.

Symbolika :

Dýchání je projevem rytmického pulzování světa, je symbolem účasti na životě a duchu. Potíže s dýcháním můžou vyjadřovat nedostatek vitality a sebevyjádření. Můžeme potlačovat podstatné aspekty své osobnosti na úkor vlastní přirozenosti, můžeme svádět boj s vnitřním nutkáním. V našem okolí může panovat napjatá atmosféra, hlavně v prostředí našich blízkých a přátel. Nežijeme pod úrovní svých možností? Nebráníme druhým ve svobodném projevu?

Plíce leží ze všech orgánů nejvýše  a tvoří nad nimi jakoby ochranný plášť. Spolu se srdcem vytvářejí přijímací antény pro tělo,  ducha i duši člověka. Jsou hlavním orgánem, obhospodařují pohyb a výměnu energie – čchi – základní životodárné a hybné síly v celém těle. Tato síla je přijímána z okolního prostoru a na její cirkulaci se podílí ještě ledviny. Plíce řídí vydechování čchi, zatímco fázi nádechu, nasávání čchi mají na starost ledviny. Fungují-li plíce v rytmu, který je určován srdcem, jsou procesy příjmu a vydávání energie optimálně vyladěny navzájem i vůči svému okolí.

Souvislosti:

Oslabení plic je vždy spojeno s hrudním obratlem Th 4. Jeho masáží a také terapii v oblasti ramen, krku, horní části zad a hrudníku lze také léčit veškerá onemocnění dýchacích cest. Také je možné pomocí zvukových vibrací a rozvibrováním celé hrudní a srdeční oblasti, mantrováním s pootevřenými ústy uvolnit napětí.

Praktická harmonizace – mudra:

Praktické cvičení – dechové:

Dnešní uspěchaná doba, citové problémy, chudá strava, urážky, křivdy, duševní nečistoty, negativní myšlení, pocity strachu, náhlé nebo příliš usilovné cvičení mohou vyvolat přehřívání vnitřních orgánů a žláz. Pomocí tzv. šumů, vzdechů a tónů a jejich příslušných pozic je možné tyto životně důležité orgány ochladit, pročistit a uvolnit v nich přirozený tok energie a čchi. Lze tak uvolnit nadbytečné teplo a převést ho do tzv. „vaků“, které obklopují každý životně důležitý orgán. Léčivým zvukem pro plíce je „SSS“.

Ve svých představách rozzáříme kolem své bytosti čisté bílé světlo. Léčivou barvou plic je bílá.

Zhluboka nadýchneme, vydechujeme a vyslovujeme nezvučné SSSSSSS, pomalu a souměrně. Představme si při výdechu vak, který obklopuje plíce a s výdechem necháme vypuzovat horko, nezdravé energie, starosti, žal, bolesti a všechny podobné city.

S prodlouženým vydechováním „sss“ si postupně uvědomujeme  čerstvou a chladnou energii, která vystřídala původní nestálou a horkou energii. Procítíme uvnitř sebe spravedlivost a odvahu.

Praktická masáž energetických bodů:

Pravým palcem a ukazováčkem uchopíme levý palec na ruce ze stran nehtového lůžka. Zde se nacházejí koncové světelné body dráhy plic. Zde můžeme ošetřit kašel, rýmu, apod.

Jemně jej podržíme a několikrát zhluboka prodýchneme. Představme si, jak námi proudí bílé světlo.

 

Comments are closed.

Přihlásit se
Kalendář akcí
Kalendář
Září 2018
Po Út St Čt So Ne
« Říj    
 12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930