Symbolicky představuje žaludek schopnost přijímání a tedy i jistou míru otevřenosti vůči vnějšímu světu. Problémy s žaludkem nás upozorňují na něco, co nám nedává žádné potřebné látky k životu – ať už fyzicky, či duševně. Často jsme takto vedeni k větší otevřenosti se novým myšlenkám a podnětům. Zřejmě nám chybí i jistý cit pro rovnováhu, což se žaludkem také úzce souvisí. Nerovnováha energií v meridiánu žaludku se po emocionální stránce projevuje jako neklid, který nás hlodá uvnitř žaludku, pocity nejistoty a přílišná touha po soucitu druhých. Také neúměrné starosti a obavy, dotěrné myšlenky a neustálé duševní napětí jsou průvodními znaky nevyrovnané dráhy žaludku.

Na pravé ruce špičky prostředníku, prsteníku a malíčku složíme kolem nehtu palce. Na levé ruce ukazovák opřeme o první článek palce seshora.

Tuto léčivou mudru pro žaludek můžeme používat akutně, v případě náhlých potíží a křečí, nebo preventivně 3x denně po dobu 3 minut. Protože potíže jsou téměř vždy citového původu, snažme se uvědomit si to a pomoci nám může afirmace: „Učím se zpracovávat vše, co přichází a beru svůj osud do vlastních rukou“.

Léčivou barvou pro žaludek je žlutá a souvisejícím elementem je země.

Žaludek bychom neměli přetěžovat mezi 19 – 21 hod. Vlastně bychom jej neměli přetěžovat vůbec.

Její hlavní funkcí je příjem a zpracování potravy. Ovlivňuje vnitřní orgány, zvláště žaludek a kontroluje sekreci. V tomto meridiánu vzniká ochranná energie, která chrání člověka před škodlivým působením vnějších faktorů.

Živel : země.

Energie: k zemi je Jang – proudí mezi aktivně 7 – 9 hod pasivní fáze 9 – 11 hod.

Párový orgán slezina a slinivka břišní.

Roční období: pozdní léto.

Astrologické znamení: rak.

Planeta: astrologicky ovládána  Měsícem – pozor na fáze měsíce.

Barva: žlutá.

Smyslový orgán: ústa.

Chuť: sladká.

Emoce: soucit / starost.

Segmenty obratlů: Th 11,12.

Zuby: spodní 4 + 5.

Tělesné tkáně: svaly.

Hlavní sval : velký prsní horní část (m. pectoralis major pars clavikularis).

Čakra: čakra solar plexu.

Vlastnosti: vnímavost, cit, takt, obava před novotami, strach před změnou.

Symbolika: žaludek představuje schopnost přijímání a tedy i jistou míru otevřenosti vůči vnějšímu světu. Problémy s žaludkem poukazují na lpění na něčem co nám nedává potřebné látky k životu. Dokážeme být přístupní novým myšlenkám a podnětům? Máme cit pro rovnováhu?

V emocionální oblasti se určitá nerovnováha může projevovat jako neklid, který hlodá uvnitř žaludku, nejistota, náruživá touha po soucitu.

 

Dobré trávení nejen v měsíci říjnu!

AM.

 

 

Je to jinová dráha, element země, probíhající vzestupně od nohy k hrudníku.
Světelná dráha sleziny a slinivky břišní kontroluje pohyb a trávení potravy ve střevech a žaludku a také vstřebávání živin. Dále ovlivňuje soustavu hypotalamu, hypofýzy a kůry nadledvinek, působí na celkový tonus, intelekt, myšlení a představivost. Řídí a reguluje složení a očišťování krve, aktivně se účastní krvetvorby, ovlivňuje srážlivost krve, reguluje koloběh vody v organizmu. Navíc je ve spojení s hormonálními žlázami, a to především s pohlavními. Slezina spolu s játry odpovídá za stav svalů.

Slezina je často oslabená i při nedostatku pití nápojů. Je potřeba dodržovat normální dávku tekutin. Slinivka bývá často ovlivněna z velké části i psychickým stavem Je důležité provádět cvičení s prodýcháváním této oblasti, relaxační techniky a částečně masážemi.

Anatomicky je slezina nepárový velmi křehký orgán fialočervené barvy, sloužící jako rezervoár krve, její regenerace a dále jako detoxikační orgán pro lymfatický systém.

Energeticky je slezina architektem organismu. Podle pokynů ledvin, srdce a plic zřizuje přeměnu životní energie ve formy energie, které jsou prospěšné pro tyto orgány. Uzemňuje jemnohmotné energie. Hlavním jejím úkolem je spolu se svým párovým orgánem žaludkem řídit trávicí proces. Slezina napomáhá rozkládat potravu a část z ní přeměnit na jemnou esenci, kterou v sobě absorbuje a dále distribuuje do celého těla. Tato esence doplňuje a obnovuje krev. Slezina řídí rození a ovládání krve, zateplování pěti hlavních orgánů a z hlediska duševního života v sobě uschovává přemýšlení. Nahromadění energie ve slezině v důsledku nesouladu s pokyny jiných orgánů způsobuje slabost imunitního systému, narušuje systém odstraňování jedů.

Symptomy nerovnováhy:
Emocionální – pocit, že nejsme zakotveni, nejistota, nestabilita, starosti, obsese (chorobně utkvělé představy), neklidný spánek, vnucovací a sobecké chování, zmatení a nejasnost, neustále se vracející negativní myšlenky, slabá schopnost soustředění, pocity roztržitosti, přemíra ochranářského jednání vůči ostatním, fixované chování.
Fyzické – oteklé břicho, pocit plnosti a shromažďování vody, výhřez a ochabnutí těla, únava těla, těžké bolící údy, slabá koordinace a obtíže s řečí, oteklá, studená kolena a stehna, řídká stolice a průjem, žlutá barva kůže v obličeji, a zbytku těla, hromadění vlhkého tepla a hlenu, problémy s močí a vaginálními výměšky, slabá paměť, příliš slabá či příliš silná chuť k jídlu, výživové problémy, odpor k vlhkosti.

Posílení těchto orgánů je jednou z náplní pravidelných cvičení Ya-Su v měsíci září. Využívámme znalosti muder, energetických zámků, léčivých zvuků, afirmací a cviků.

Tento meridián nepatří jednomu orgánu, ale obsahuje celý funkční systém, který zahrnuje tři funkční jednotky, dutiny. Horní dutina – trup a hrudník až po bránici (dýchací ústrojí a krevní oběh). Prostřední dutina sahá od bránice k pupku (trávicí orgány, žaludek, slezina). Spodní dutina je v prostoru pod pupkem (ledviny, močový měchýř a močopohlavní ústrojí). Meridián koordinuje a reguluje funkce a procesy vnitřních orgánů, které patří k jangové soustavě a tvoří jino-jangovou dvojici s meridiánem perikardu. Meridián trojitého ohřívače reguluje sympatický nervový systém. Obkružuje a chrání čakry – kořenovou, sakrální, břišní, solar plexu, srdeční a vadžradharu. Dále podporuje lymfatický systém, atd. ..

Dráha ovlivňuje: loket, rameno, hrudník, jeho postranní část, oči a uši.

Maximální aktivita21 – 23 hodin, Minimální aktivita  – 09 – 11 hodin, Oslabení orgánusrpen, Živel Oheň, PolaritaJin, Barvačervená, Doplňující dráhasvětelná dráha – osrdečníku, Čakračakra kořene, sakrální, solar plexu.

Vzhledem k tomu, že tento orgán podporuje roznášení čchi a přepravu tekutin po celém těle, projevují se jeho poruchy různými stagnacemi v podobě měkkých vodnatých opuchlin, nadýmání, pocity plnosti apod.  Není-li v pořádku spodní zářič, promítá se to negativně ve funkci ledvin, střev a močového měchýře.

Informace – výňatek ze skript Miloslava Matouška „Světelné dráhy“. K zakoupení pro účastníky kurzů Ya-Su.

Šíření s odkazem na zdroj.

 

V červenci je potřeba posilovat energii meridiánu perikardu – osrdečníku.

Je to jinová dráha, element oheň, probíhající od hrudníku k ruce. Začíná ve výši prsních bradavek, otáčí se do podpaží a odsud postupuje středem vnitřní paže přes dvouhlavý sval do ohbí lokte a dále po středu předloktí do dlaně a na konec prostředníčku vedle vnější strany nehtového lůžka.

Meridián osrdečníku netvoří žádný orgán, ale představuje funkční okruh podobný svým působením na některé orgány jako meridián srdce. Má však větší vliv na krevní oběh, převážně ovlivňuje parasympatický nervový systém. Působí taktéž na trávení, ovlivňuje psychickou stabilitu, nebo labilitu. V jeho aktivních bodech 4 – 9, můžeme ovlivnit emociálně psychickou sféru.

Dráha ovlivňuje: cévní systém, nervový (periferní) systém, srdce, hrudník, žaludek a horní končetiny.

Příznaky onemocnění: podrážděnost a neklid, bolesti u srdce, bolesti břicha a v malé pánvi, bolesti paže a ruky.

Příznaky plnosti: Přehnané reakce, bláznivý smích, zmatená řeč, příliš velká fixace na práci, sklon ke křečím, bušení srdce, pocity závratě, vysoký krevní tlak, špatné prokrvení, mravenčení v prsou, napětí v oblasti žaludku, průjem a zácpa. …

Příznaky prázdnoty: Nervozita, pošetilost a roztržitost, nespavost, časté snění, bušení u srdce a srdeční potíže, nízký krevní tlak, špatné prokrvení, krátký dech, svíravý pocit okolo hrudi, záněty mandlí, polykací potíže, bolesti žaludku, bolesti žeber.  …

Další příznaky nerovnováhy: zvýšení jednoho boku oproti druhému, nachýlení nebo vybočení pánve, křivé nohy, vytáčení stehen od těla směrem ven, krize identity, pohlavní přechody (puberta, menopauza), strach z neúspěchu….

Maximální aktivita19 – 21 hodin, Minimální aktivita  – 07 – 09 hodin, Oslabení orgánu-červenec, ŽivelOheň, PolaritaJang, Barva červená, Smyslový orgánjazyk, Chuť ostrá, City potěšení a radost, Doplňující dráhasvětelná dráha – trojitého ohřívače, Čakračakra srdce.

 

 

Tenké střevo a jeho jangová dráha energeticky spadá pod element oheň, kde se doplňuje s jinovou dráhou srdce. Je-li oslabená jedna ze dvou drah, projeví se to také ve druhé dráze.
Živel ohěň symbolizuje teplo a vášeń v našem životě. Představuje životní sílu, dávání a zrání v přírodě. U člověka se projevuje v teple lidské blízkosti, soucitu, komunikaci a lásce.
Cvičení a meditace na element oheň, kterým se věnujeme v našich pravidelných setkáních navozují duševní klid, jasnost myšlení, schopnost přijetí sebe sama a tak i navazování a udržování vztahů. Síla ohně harmonizuje naše pocity a spojuje nás s energií lásky. Fyzickému tělu přináší uvolnění, zdravý spánek a upravuje oběhový systém.

Tenké střevo je hlavním místem, kde dochází k trávení a vstřebávaní potravy, velmi významně ovlivňuje lymfatický systém těla. Funguje jako analyzátor a záznamník všeho, co nás potkalo během dne.
Pokud své fyzické tělo trápíme nevhodnou potravou, stěny tenkého střeva se zanesou, zhorší se kvalita krve a to vede až k chorobným stavům celého organizmu.
V duchovní oblasti je tenké střevo orgánem, ve kterém zadržujeme a rozebíráme některé prožitky příliš dlouho, místo abychom je opustili a vzali si z nich pouze ponaučení pro příště. Když se dokola zaobíráme nějakým prožitkem, tenké střevo nemůže plnit svou funkci a zůstává v sevření, stejně tak jako my.
Světelná dráha tenkého střeva je nejvíce aktivní mezi 13 – 15 hodinou. Astrologicky souvisí se znamením Panna, fyziologicky s jazykem, zuby moudrosti, segmenty obratlů S1,2,3 a se čtyřhlavým stehenním svalem.

V měsíci květnu je nejvíce oslabeným meridiánem v těle světelná dráha srdce.

Živel: oheň. Párový orgán: Tenké střevo. Světová strana: jih. Roční období: léto. Planeta: k prvku Mars,  astrologicky Slunce. Astrologické znamení: Lev.

Energie: k ohni je to Jin a proudí aktivně mezi 11 – 13 hodinou, pasivní mezi 13 – 15. City: radost, smích, uspěchanost, ukvapenost, arogance, útočnost, nadutost, domýšlivost, krutost, surovost – veselost, čestnost, důstojnost, upřímnost, opravdovost.

Smyslové orgány: jazyk, hmatová tělíska, řeč.

Zuby: horní 8 zuby moudrosti. Segmenty obratlů: C7, Th 5,6,7.

Léčivý zvuk: „Kche“ – „Haooo“ – ústa široce rozevřená.

Hlavní sval : Podlopatkový sval (m. subscapularis).

Chuť: Hořká. Barva: Červená. Vývojová etapa: růst, dospívání. Funkce v organizmu: termogenní. Klouby: rameno, loket. Dutiny v hlavě: vnitřní ucho, sinus cavernosus.

Tkáně a tělní tekutiny: cévy, nervy, krev, lymfa. Odpadní produkty: pot, sliz, trávicí enzymy.

Charakterové vlastnosti funkčního okruhu:

Vyvážený okruh aktivita, nadšení, odvaha, smělost, rozhodnost

Nevyvážený okruhmstivost, nenávist, žárlivost, vzteklost, vzdorovitost

Srdce je nazýváno vládcem všech orgánů. Jeho funkce můžeme rozlišovat organicky a duchovně.

Organicky je srdce největší tělová pumpa, která vykonává svoji funkci ve vazivové bláně zvané perikard. Udržuje v pohybu krev, životní tekutinu člověka, a zajišťuje, aby byly správně rozváděny živiny a životně důležité energie, nositelé informací, ochranné buňky, které potírají jedy a odpady vznikající při látkové výměně a hlavně kyslík. Srdce člověka má čtyři dutiny. Pravá síň přijímá krev z těla a předává ji do pravé komory, která ji přečerpává do plic. Zde se okysličí a putuje do levé síně, která ji vypuzuje do levé komory. Levá komora je největší a nejsvalnatější část srdce a přečerpává krev do celého těla. Dále obsahuje srdeční chlopně, které zajišťují pohyb krve v jednom směru. Krev proudí artériemi, které se dále větví do jemných kapilár.

Je-li tělesná vibrace v souladu s rytmicky se střídajícím roztahováním a zužováním cév (jin a jang) a v souladu s rytmem srdce, je v pořádku zásobování těla i vylučování.

Citem srdce je radost, je spojeno s jazykem a akustickými projevy člověka, má na starost všechny dráhy krevního oběhu (tepny, cévy, žíly, atd.), tekutinou je pot,  jeho kondici lze poznat podle tváře.

Čtyři srdeční komory mají skrytou souvislost se čtyřmi základními fyzikálními silami, které jsou tvořivou podstatou všeho zde, v naší realitě. Tyto souvislosti se promítají i do čtyř kvadrantů mayského posvátného kalendáře Tzolkin. Je zde opět patrná důležitost pochopení těchto čtyř vesmírných sil.

Duchovně se srdce považuje za sídlo psychiky a vědomí.

–         Řídí krev a cévy – ovlivňuje kvalitu a cirkulaci krevní tekutiny a kvalitu a stav celého systému drah krevního oběhu (tepen, žil, cév, vlásečnic). Proudění krve zabezpečuje pravidelným pulzováním jehož hybnou silou je srdeční čchi.

–         Řídí ducha – vyznačuje se v celkovém zjevu člověka, výrazu tváře, očí, způsobu řeči, chování, gestikulace – vše co vyzařuje z jeho osobnosti.

–         Řídí jangovou čchi – ovlivňuje tepelnou regulaci organismu (přeplněnost jangu způsobuje infarkt – převážně u mužů, protože jsou ve své přirozenosti jangovější než ženy.

Svobodný, spontánní smích (nikoli vysmívání nebo škodolibost) velmi pomáhá při uvolňování energetických blokád v oblasti srdce.

Symbolika – tvoří centrum duše a života, zdraví a lásky, je sluncem těla a symbolizuje emoce. Odráží tedy emoční stránku prožívání způsobu života, tedy jak zakoušíme a vyjadřujeme city.

Dráha srdce působí na srdce a krevní oběh, hrudník, CNS, (psychiku), trávicí systém, horní končetiny.

Symptomy nerovnováhy:

Emocionální – úzkost, stísněnost, zapomnětlivost, přemíra snů, neustálý smích, nedostatek radosti nebo humoru, nedostatek sebelásky, slabý pocit vlastní hodnoty, krutost, nenávist, přehnané nadšení a rozčílení, citový chlad, neklid.

Fyzické – ztvrdnutí tepen, trombóza, srdeční infarkt, slabý krevní tlak, vysoký krevní tlak, horké a bolavé klouby, červená barva obličeje nebo popelavá bledost, angína, návaly, slabý, nepravidelný puls, nespavost, odpor k horku.

 

 

 

Maximální aktivita01 – 03 hodin, Minimální aktivita  – 13 – 15 hodin, Oslabení orgánu duben, ŽivelDřevo, PolaritaJin, Světová stranavýchod, Roční doba jaro, Klimavítr, Barvazelená, Smyslový orgán oko, Tkáňsvaly, šlachy, vazy, nervy, Výměškyslzy, Chuťkyselá, City zlost, hněv, Doplňující dráhasvětelná dráha žlučníku, Čakračakra sakrální a pupečníSegmenty na páteři: Th – 8,9,10, Zuby horní 3.

Játra jsou největší orgán v těle, velká žláza uložená pod pravou klenbou bránice. Z jater proudí krev do ledvin, v nichž dochází k dalšímu odstraňování přebytečných složek a ke vstřebávání živin. Tyto procesy jsou nedílnou součástí našeho imunitního systému. Játra jsou energetickým orgánem těla. Dávají k dispozici agresivní síly všeho druhu a propůjčují tak potřebný tlak k procesu osobní realizace. Vykonávají v těle důležité funkce související s krví, čchi a tělesnými tekutinami. K jejich sytému patří žlučník, šlachy a vazivo, nehty a oči. Játra mají organicky funkci chemické laboratoře. Přeměňují látky, které tělo momentálně nepotřebuje v jiné, vhodnější. Napomáhají trávicímu systému. Odstraňují jedy ze substancí nebezpečných pro látkovou výměnu, vytváří trávicí šťávy, které zpracovávají potravu, aby ji tělo mohlo použít a odvádějí přes žlučník jedy a odpad s těla.

Energeticky dávají játra k dispozici také agresivní složku sexuality a její další složka sjednocení je spoluřízena i ledvinami. Regulují celkové duševní rozpoložení, dále regulují hlavní přední a zadní dráhu (početí a ústřední) – mají mimo jiné vliv na menstruaci, těhotenství, rození apod. – mají tedy velký vliv na zdravotní stav u žen.
Citem jater je hněv, jsou spojena s očima a energeticky s nohama (chůze dopředu), mají na starost šlachy a vazivo, jejich kondice se dá poznat podle stavu nehtů.
Symbolika – poruchy jater poukazují na některé afekty, které nebyly dostatečně integrovány. Hluboké stavy rozčílení a chronická hyper kritičnost k sobě i druhým mohou mít na funkci jater negativní dopad.

Posílení jater:
Masáž podél oblouků žeber uvolňuje vnitřní orgány, hlavně játra a posiluje je. Protažením meridiánu jater posílíme tok energie na přední straně trupu k trávicím orgánům. Současně toto cvičení posiluje zádové svalstvo.
– Sed na paty. Zhluboka se nadýchneme a hmátneme si špičkami prstů obou rukou pod oblouk žeber. Při vydechování se předkloníme. Několikrát opakujeme.

 

Odpočinek pro oči:

Játra mají vnitřní spojení s očima a na očích a jejich stavu se promítá stav jater.
– Zahřejeme si dlaně a přiložíme spodní část dlaní na oči.
– Potom si promačkáme horní a dolní okraj kostěných očních důlků zevnitř směrem ven. Opakujeme 3x.

 

Cvik pro posílení jater:

Během provádění cviku se plně soustředíme na prováděné pohyby a na proud energie prostupující hrudník. Dokonalé soustředění desetinásobně zvýší účinek cviku a podpoří dosažení jednoty těla a ducha. Cvik provádíme ráno po cviku na posílení ledvin.
1. Posadíme se, nebo si lehneme pohodlně na záda.
2. pravou ruku si položíme dlaní na tělo pod poslední žebra na pravé straně hrudníku.
3. Posunujeme ruku ke středu hrudníku podél posledního žebra a tímto pohybem pokračujeme provádění masáže na levou stranu těla. Dlaň pravé ruky musí na kůži těla vykonávat tlak, játra se nacházejí napravo pod kůží, pod hrudním košem. Tlak stimuluje proudění energie a krevní oběh v játrech.
4. Masáž provedeme zprava doleva v jednom cyklu 36x.

 

 

 

 

 

 

Je potřeba si uvědomit, že tělo není jen obal či nádoba naplněná orgány, kostmi, cévami, nervovými vlákny a dalšími životně důležitými prvky bytí, které slouží k zajištění naší fyzické existence. Význam těla je daleko větší než si myslíme a než si dovedeme představit. Tělo není jen dům ve kterém bydlíme či náš dopravní prostředek, ale také má účast na souhře pozemských a nebeských sil, je to svět v malých rozměrech a každá jeho část má význam přesahující fyzickou funkci. Tělesné partie, orgány a jednotlivé fyziologické soustavy jsou jakýmisi uzlovými body jimiž se manifestuje a proudí energie univerza. Tyto body jsou spojením mezi energiemi a naším prožíváním. Veškeré okolní energie mají vliv na člověka. Buď je nějakou formou vstřebáváme (např. jídlem, pitím, dechem, myšlením) a nebo jsme vystaveni jejich působení v prostředí, ve kterém se nacházíme.

Tělo má schopnost pozitivně či negativně souznít s jakoukoliv formou energie a reagovat na ni jako jakýsi rezonátor či monitor. Pokud jsme vystaveni pozitivním energiím zvyšuje se naše vitalita a síla a naopak negativní energie nás oslabují což se projevuje pocity bolesti, chorob a tělesnou ochablostí.

Protože se čchi ztotožňuje s životní energií je potřeba orgány našeho těla chápat z hlediska čchi. Podle východního pojetí náleží každý orgán k určitému funkčnímu okruhu a nelze jej chápat jako „izolovanou“ materiální strukturu

V měsíci březnu je nejvíce oslabenou dráhou meridián žlučníku.

Symbolika: potíže se žlučníkem symbolizují, že některé prožitky nejsme schopni strávit a nebo naopak, že některé věci se snažíme  strávit až příliš rychle.

Symptomy nerovnováhy:

Emocionální: žárlivost, nenávist, agresivní jednání, nerozhodnost, frustrace, nevyjádřený hněv, horkost.

Fyzické: Bolesti na pravé straně trupu, migréna a bolesti hlavy, strnulost ramen a krku, slabé štěpící se nehty.

V čínské medicíně poškozuje žlučník i játra hněv, frustrace a nahromaděná zlost. Podráždění, žízeň, bolest hlavy a hořká pachuť v ústech mohou poukazovat na problémy se žlučníkem. Stagnace energie v těle může poškodit slezinu a mohou se objevit symptomy nerovnováhy jako otoky a letargie. Přílišná vlhkost v těle může vyvolat výrobu horka a tím se vytvoří další okruh potíží – vlhké horko, které postihuje pánev. S toho plynou vaginální infekce, houby, myomy nebo jiné problémy genitálií.

 

Doporučený cvik pro posílení energie žlučníku:

 

Sed se zkříženýma nohama, kolena ve stejné výši a pod pupkem, vyrovnáme páteř. Několikrát zhluboka nadýchneme a vydýchneme. Ruce v energetickou pěst. 

Hluboký nádech s vědomím pronikajícího vzduchu až do oblasti solární pleteně (solar plexus) v krajině břišní. Koncentraci přeneseme do oblasti pupku. Zadržíme dech, napneme svaly rekta ke kostrči a nahoru. Držíme je napnuté co nejdéle. Pokusíme si představit jemné dráždění po páteři nahoru (mravenčení). Uvolníme se a vydechneme.

Cvik několikrát zopakujeme.

Je to těžký cvik, ale s opakovanými pokusy toho docílíme.

Párovým orgánem žlučníku jsou játra, kterým je potřeba se věnovat v dubnu. Oba orgány spadají pod element dřevo.

Povaha čchi dřeva je jangová, teplá  a proto se roztahuje do okolí, proniká jím a stoupá směrem nahoru – stejně tak se v těle chová čchi jater – řídí jeho vnitřní prostupnost a celkové stoupání jangové čchi.

 LEDVINY

 

Energeticky jsou považovány čínskou medicínou za jeden z nejdůležitějších orgánů těla a považují je za „kořen jin-jangu“ všech vnitřních orgánů a „pramenem života“. Řídí energii vztahů nejen směrem ven, ale také k sobě samému, jako tělesné vědomí, vědomí vlastních kořenů (tradice, povolání, rodina, národ atd.). Je to jeden z nejdůležitějších orgánů, „kořenem jin-jangu všech vnitřních orgánů a pramenem života“. V ledvinách se uchovává vrozená životní síla i hmota, z níž se člověk rodí a žije, a může sám plodit další potomstvo. V rámci těla patří k jejich systému močový měchýř, kosti a dřeň, mozek, vlasy, uši, konečník a močová trubice.

Organicky mají ledviny za úkol odfiltrovávat substance pro tělo nesnesitelné a vylučovat močovými cestami. Dále hrají důležitou úlohu při regulaci krevního tlaku a hospodaření těla s vodou a solí. Ledviny může blokovat i leknutí a je-li silné dochází až k organickému selhání. Levé ledvině se u mužů přisuzuje uskladňování vlastní sexuální energie, u žen v pravé. Levá ledvina je tedy spojena s prostatou a varlaty u muže a pravé ledvině s vaječníky a dělohou u ženy.  Zablokované ledviny se dají uvolnit pouze ve vztazích, vzhledem k tomu, že jsou vztahový orgán.

 

Ledviny – citem je strach, mají energetické spojení s břichem, ušima a sluchem, tekutinou ledvin jsou sliny, dále ovlivňují stav kostí a zubů, jejich kondici prozrazují vlasy.

K ledvinám se vztahuje zvláštní místo umístněné nad sedmým obratli páteře od spodu, nebo pod čtrnáctým obratlem odshora,  kterému se říká ming-menbrána života – je to pohybující se čchi mezi dvěma ledvinami. Je to místo, kde se sbíhá pravá čchi, baterie, zdroj životní síly, z něhož neustále proudí do těla tato energie a zásobuje všechny orgány. Nachází se na páteři přímo proti pupku. Ming-men souvisí také s pohlavními funkcemi a nachází se zde pravý oheň, základ jangu těla.

 

 

Symbolika – potíže s ledvinami ukazují na nedostatek rozlišovacích schopností a rozhodnosti. Je možné, že naše postoje jsou výsledkem nesprávného úsudku. Dokážeme rozpoznat, co je pro nás skutečně důležité? Umíme si vzít z každé situace ponaučení? Nejsme příliš kritičtí k sobě a druhým?

 

 Při ledvinových potížích pomáhá tato mudra – provádíme alespoň 5 minut.

 

MM

 

V lednu je potřeba posílit energii močového měchýře. Potíže s tímto orgánem symbolicky souvisejí s pocity úzkosti a strachu. Jejich kořeny většinou sahají až do dětství. Příčinou bývají prožitky od kterých nejsme schopni se jednou provždy oddělit. Často jsme byli někým hrubě odmítnuti, nebo jsme naopak my někoho tímto způsobem odmítli.

Světelná dráha močového měchýře ovlivňuje na úrovni emocionální snahu citově se obrnit, silnou senzibilitu, nedostatečný tok v procesu myšlení a emocí, hluboké deprese, záchvaty pláče, nedůvěru a emocionální zátěž.

Související živel: voda

Párový orgán: ledviny

Smyslový orgán: sluch

Barva: černomodrá 

 

Tato světelná dráha je právě v prosinci nejvíce oslabená, proto je vhodné věnovat jí více pozornosti.

Tlustým střevem se uzavírá proces trávení, zde se projevuje, jak dovedeme dotáhnout do konce započaté záležitosti, co necháme za sebou a zda si umíme ponechat odstup od dějů kolem nás.

Tlusté střevo přijímá bez ustání potravu, transportuje, transformuje a vyměšuje. Působí bezprostředně na partnerský orgán plíce – je-li přebytek čchi v tlustém střevě, putuje tato energie k plicím. Je-li tlusté střevo v nerovnováze, trpí tím celé tělo. Mohou se tvořit odpadní jedovaté látky a nakonec putovat zpět do systému. Je prokázáno, že energie plic kontroluje celý imunitní systém, který ze 60% tkví právě ve střevě. Dobře fungující imunitní systém nás ochraňuje před vnějšími škodlivými vlivy.

Nerovnováha energií tlustého střeva se může projevovat jako neschopnost vypustit minulá zranění, melancholie, pesimismus, zármutek, slabost a zranitelnost. Také jako jednostranný způsob vidění věcí, touha ovládat a kontrolovat druhé.

Souvislosti:

Živel: kov – éter

Párový orgán: plíce

Klima: sucho

Roční období: podzim

Astrologické znamení: panna

Energie: ke kovu je to jang a proudí  aktivně mezi  5 – 7 hodinou ranní, pasivní  mezi 7 – 9 h.

Zuby: spodní 6 + 7

Segmenty obratlů: bederní L 4,5

Tělní tkáň: kůže

Barva: bílá

Zvuk: „S“

Hlavní sval: Napínač stehenní  povázky (m. tensor fasciae latae)

 

Tato dráha má vztah k vesmírným rytmům a vibracím. Meridián plic spojuje člověka s rytmy prostředí této existenční roviny a navzájem povzbuzuje souhru vibrací vnějšího světa a individuálních potřeb.

Je to jinová dráha, element kov, barva bílá, světová strana západ, astrologické znamení Blíženci…

Plíce spolu se srdcem vytvářejí přijímače pro tělo – ducha – duši člověka. Jsou hlavním orgánem, který obhospodařuje pohyb a výměnu energie – čchi – základní životodárné a hybné síly v celém těle, kterou přijímají z okolního prostoru.

Symbolika :

Dýchání je projevem rytmického pulzování světa, je symbolem účasti na životě a duchu. Potíže s dýcháním můžou vyjadřovat nedostatek vitality a sebevyjádření. Můžeme potlačovat podstatné aspekty své osobnosti na úkor vlastní přirozenosti, můžeme svádět boj s vnitřním nutkáním. V našem okolí může panovat napjatá atmosféra, hlavně v prostředí našich blízkých a přátel. Nežijeme pod úrovní svých možností? Nebráníme druhým ve svobodném projevu?

Plíce leží ze všech orgánů nejvýše  a tvoří nad nimi jakoby ochranný plášť. Spolu se srdcem vytvářejí přijímací antény pro tělo,  ducha i duši člověka. Jsou hlavním orgánem, obhospodařují pohyb a výměnu energie – čchi – základní životodárné a hybné síly v celém těle. Tato síla je přijímána z okolního prostoru a na její cirkulaci se podílí ještě ledviny. Plíce řídí vydechování čchi, zatímco fázi nádechu, nasávání čchi mají na starost ledviny. Fungují-li plíce v rytmu, který je určován srdcem, jsou procesy příjmu a vydávání energie optimálně vyladěny navzájem i vůči svému okolí.

Souvislosti:

Oslabení plic je vždy spojeno s hrudním obratlem Th 4. Jeho masáží a také terapii v oblasti ramen, krku, horní části zad a hrudníku lze také léčit veškerá onemocnění dýchacích cest. Také je možné pomocí zvukových vibrací a rozvibrováním celé hrudní a srdeční oblasti, mantrováním s pootevřenými ústy uvolnit napětí.

Praktická harmonizace – mudra:

Praktické cvičení – dechové:

Dnešní uspěchaná doba, citové problémy, chudá strava, urážky, křivdy, duševní nečistoty, negativní myšlení, pocity strachu, náhlé nebo příliš usilovné cvičení mohou vyvolat přehřívání vnitřních orgánů a žláz. Pomocí tzv. šumů, vzdechů a tónů a jejich příslušných pozic je možné tyto životně důležité orgány ochladit, pročistit a uvolnit v nich přirozený tok energie a čchi. Lze tak uvolnit nadbytečné teplo a převést ho do tzv. „vaků“, které obklopují každý životně důležitý orgán. Léčivým zvukem pro plíce je „SSS“.

Ve svých představách rozzáříme kolem své bytosti čisté bílé světlo. Léčivou barvou plic je bílá.

Zhluboka nadýchneme, vydechujeme a vyslovujeme nezvučné SSSSSSS, pomalu a souměrně. Představme si při výdechu vak, který obklopuje plíce a s výdechem necháme vypuzovat horko, nezdravé energie, starosti, žal, bolesti a všechny podobné city.

S prodlouženým vydechováním „sss“ si postupně uvědomujeme  čerstvou a chladnou energii, která vystřídala původní nestálou a horkou energii. Procítíme uvnitř sebe spravedlivost a odvahu.

Praktická masáž energetických bodů:

Pravým palcem a ukazováčkem uchopíme levý palec na ruce ze stran nehtového lůžka. Zde se nacházejí koncové světelné body dráhy plic. Zde můžeme ošetřit kašel, rýmu, apod.

Jemně jej podržíme a několikrát zhluboka prodýchneme. Představme si, jak námi proudí bílé světlo.

 

Ya-Su systém zahrnuje energetické cvičební techniky s využitím meridiánů – světelných drah těla.

Tak jako planeta Země má svá posvátná místa, energetické a magnetické proudy, silové prostory apod. stejným způsobem funguje i naše tělo. Tvary a posvátná či duchovní geometrie zesilují tyto účinky a významný je též vliv kosmické energie. Naše tělo je také geometrický prostor s citlivými body, oblastmi, kterými proudí a vibruje životní energie. Tak jako působí posvátná geometrie v prostoru Země, funguje také „posvátná fyziologie“, která popisuje na těle jemnohmotné energetické toky a silové výstupy. Posvátná fyziologie vytváří „mapu“ energetického těla pomocí jemněhmotných energetických proudů, silových vstupů a výstupů a důležitých bodů. Známe-li tuto posvátnou fyziologii těla, známe-li duchovní geometrii a vesmírné rytmy, můžeme dosáhnout vysoké harmonie a nahlédnout do skutečnosti.

Akupresurní či akupunktruní body, meridiány, energetická centra čakry, jemnohmotná těla, bezpečností energetické zámky jsou ukázkovým výčtem poznání určitých národů – Tibetu, Číny, Japonska, Indie, Šamanů původních národů Ameriky a jejich velmi starých kultur a dalších našich předchůdců z minulosti a dle teorie jin a jang také budoucnosti. Neboť jin přechází v jang a jang v jin. Minulost v současnost, budoucnost v minulost a naopak. Máme tedy možnost  přejít z minulosti do budoucnosti o což se svojí nevědomostí pokouší archeologie – prokopává se do budoucnosti – nebo uvědomováním si působících energií projít do minulosti a vrátit se k začátkům svého bytí do dokonalosti a tím do budoucnosti.

Energetický systém velmi hrubě řečeno tvoří naše světelná těla – tedy naši světelnou podstatu, energetická centra – čakry – sloužící jako energetické regulátory, převodníky a rezervoáry, meridiány neboli nádí – fungující jako vodiče energie a dále velmi důležité pomocné oblasti jako jsou akupresurní či akupunkturní body, harmonizační body, energetické zámky a marmy – sloužící jako energetická tlačítka. Tyto roviny energetického systému umožňují tělu, jeho orgánům a celé fyziologii se spojit s myslí, vyšším vědomím, kosmickou inteligencí a se samotným stvořitelem.

Proto všechny tyto poznatky zapojujeme do pravidelných setkání a ještě ve větší míře do celodenních akcí.

Jak nahoře, tak dole. Jak uvnitř, tak venku.

MM.

Náš kontakt s vnějším světem probíhá nejen na rozhraní pokožky a jejího okolí, ale na celé ploše trávicí

trubice, jež prochází naším tělem jako dlouhý tunel. Nesmírné množství mikroorganismů, které tu trvale žijí

a pomáhají zpracovávat přijímanou potravu, v žádném případě nesmí prostoupit ze střev dál do těla, stejně

jako choroboplodné zárodky, které se do střev dostaly spolu s jídlem. Střevo je největším orgánem lidské

imunity a soustřeďuje sedmdesát procent imunitních buněk. V našich útrobách žije na pět set druhů

mikroorganismů, které by bez této kontroly mohly způsobit nejrůznější smrtelná onemocnění. Střevní stěny

jsou velmi účinným obranným valem, pokud jejich stěnu nenarušují ztvrdlé, vysoce toxické usazeniny, které

způsobují místní narušení sliznice a jsou sídlištěm infektů. Mnohé z toho, co se zde odehrává, je řízeno

autonomně, „na vlastní pěst“. V nouzových situacích však enterický nervový systém vysílá signály do mozku

a tehdy si člověk začíná své břicho uvědomovat. Dostaví se bolesti břicha, křeče, zvracení či průjmy.

 

PERISTALTICKÝ POHYB: 

Několik desítek let po Auerbachovi objevili angličtí vědci Bayliss a Starling při

pokusech se psem peristaltický pohyb střev. Při tlaku na střevní stěnu se její svaly postupně stahují a uvolňují,

a vytlačují tak potravu vždy jedním směrem – od úst ke konečníku. Tento komplikovaný pohyb je řízen místně,

tedy ne přímo centrální nervovou soustavou. Při roztažení střeva soustem potravy dojde k podráždění

příslušných buněk, uvolní se transmitery, které předají signál dále, a na konci celého řetězu je koordinovaná

vlna stahů a uvolnění svalových buněk. Při laboratorních pokusech s vypreparovaným střevním úsekem

pokusného morčete reagovala na podněty i tato izolovaná část a vytlačovala potravu pomocí popsaného

reflexu směrem ven. Uvedený pokus byl zveřejněn v roce 1917 a jasně prokazuje nezávislost tohoto děje

na mozku nebo míše. Pro správné trávení je důležitá rovnováha mezi tlumícími a aktivujícími signály, které

určují rychlost a intenzitu peristaltiky. Narušení této rovnováhy (například užíváním psychofarmak!) může

vyvolat chronickou zácpu, průjem a celkový dočasný výpadek nebo dysfunkci trávicího systému. Peristaltické

pohyby posunují ve střevech potravu směrem od úst ke konečníku. Tento pohyb řídí autonomní nervový

systémem nezávislý na mozku. Peristaltický reflex spočívá v koordinovaném postupném stahování

a uvolňování svalstva. Procházející potrava podráždí enterochromafinní buňku (EC buňka), ta uvolní

serotonin, který přenese vzruch dál k nervům. Nerv pak vyšle signál ke stažení nebo uvolnění svalu.

 

NERVOVÉ CENTRUM – Enterické (dříve vegetativní) nervové centrum může podobně jako jiná centra

samostatně získávat a zpracovávat data, rozlišovat různé stavy a reagovat odpovídajícími činnostmi.

Je dokonale funkčně uspořádáno a představuje integrovaný myslící systém. S dalším překvapivým zjištěním

přišel v roce 1965 mladý americký vědec Gershon, jenž tvrdí, že se ve střevech tvoří a ukládá devadesát pět

procent veškerého serotoninu, tedy látky, která rozhodujícím způsobem ovlivňuje náladu člověka. Odborná

veřejnost na tento objev reagovala svorně – odmítla jej. Plné uznání získal Gershon až na neurologickém

kongresu 1981 v Cincinnati. (Šestnáct dlouhých let ignorantství nabubřelých „vědeckých“ fachidiotů…!)

Myšlenka druhého nervového centra, „second brain“ čili druhého mozku, se postupně prosadila a přitahovala

pozornost stále většího počtu výzkumných týmů. Brzy se ukázalo, že máme v útrobách úplnou „chemickou

továrnu“ (…), která vedle serotoninu produkuje a přesně dávkuje ještě čtyřicet dalších neurotransmiterů. Jejich

pomocí pak navzájem komunikují nervové buňky a ovlivňují řadu životně důležitých reakcí organismu. Mozek

a enterické nervové centrum, „second brain“, mají společnou řeč a jsou vzájemně propojeny, více než „se

dosud předpokládalo“. U pacientů s Alzheimerovou a Parkinsonovou chorobou najdeme v obou nervových

centrech stejné typy poškození a obdobné je to i u nemoci šílených krav. Protože oblast břicha je dostupnější,

nabízí se do budoucna příležitost rychlejší diagnózy těchto nemocí.

Přihlásit se
Kalendář akcí
Kalendář
Srpen 2018
Po Út St Čt So Ne
« Říj    
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031