H.E.C. – HARMONIZAČNÍ A ENERGETICKÉ CVIKY

ZAČÁTEK CELOROČNÍHO KURZU 2017/2018:

Čtvrtek 5.10.2017, 19:00 – 20:00 hod.

Taneční sál, Dvořákova 13, 2.patro (za divadlem)

Zastávka MHD Malinovského náměstí.
(Poznávací body – dole v budově je restaurace Ratejna, Divadelní kavárna a Copy General
vejdete do průjezdu, na konci jsou skleněné dveře, taneční sál je ve 2. patře).

První setkání s harmonizačními a energetickými cviky pro uzemnění, zpřítomnění a radost ze života. Hodina dechových, meridiánových a orgánových cviků. Kontakt s elementy a jejich působení na fyzické zdraví. Přirozené vnímání svého těla, umění být v kontaktu se sebou a plně prožívat.

Zkušební lekce: 130,-
Celoroční kurz / 28 lekcí za zvýhodněnou cenu: 2.770,-
Platba v hotovosti, nebo na účet: 670100-2207628910/6210

Počet míst: 15
V sále jsou k dispozici deky a několik podložek.
Po cvičení a přestávce navazuje hodina a půl spontánního tance. 
Tanec pořádá Ukotvení v přítomnosti.

 

Cviky na uzemnění, posílení pánevního dna, uvolnění páteře a protažení meridiánů doplňují dechová cvičení, propojování energetických bodů na těle a antistresové cviky.

Celkové působení H.E.C. se projevuje vyrovnaností, posílením imunitního systému a nalézáním souvislostí mezi řečí těla a vnitřním duševním rozpoložením.

Mými učiteli jsou především Miloslav Matoušek a Pall Nešpůrek.

KDE JE VĚDOMÍ TAM JE ENERGIE.

Setkání vede Anastázia Matoušková.

 

 

Element země je přiřazen období konci léta a začátku podzimu.

Země má ženskou energii, symbolizuje těžkost. Dává nám praktické zkušenosti, fyzickou sílu a poskytuje moudrost těla. Ovlivňuje instinkty, touhy a smysl pro detail. Vyladěný element země přináší stálost a bezpečí, objektivitu, rozvahu i pragmatický rozum. Harmonizuje vstřebávání emocí a napojení na kolektivní vědomí. Současně země zastává funkci udržování ostatních elementů pospolu a projeveně v této realitě. Zemský čtverec je také častým symbolickým vyjádřením stability všech elemntů. Příliš vyhrocené energie Země mění odpovědnost v zarputilost, spolehlivost ve sveřepost a stálost k neochotě měnit své postoje. Zemské záležitosti se ve fyzickém těle projevují v prostoru čakry Chandra v solar plexu (zde je dvojité energetické centrum Súria – Chandra)

Souvislosti: světová strana – východ, oblast bytí – fyzická, fyzikální síla – silná nukleární, nukleová kyselina – adenin, rasa – žlutá, runa – Berkana, mayský glyf – Chicchan, bohyně – Nuit, archetyp – bojovník/přítomnost, typologie osobnosti 0– melancholik, barva – žlutá/červená, planeta – Slunce, orgán – žaludek/plíce, astrologie – Býk, Panna, Kozoroh, tarot – mince…a jiné souvislosti, vyžadující podrobné objasnění

Doporučuji vyzkoušet tyto meridiánové cviky – sama je velmi ráda cvičím a Jana Šťastná se Shiatsu masážím a cvičením věnuje už velmi dlouho a velmi dobře!

http://janastastna.cz/co-nabizim/kurzy-a-seminare/prazdniny-v-luzankach/

https://www.facebook.com/Dotek-a-pohyb-v-rodině-194015004272391/

 

 

 

Letos se budeme více věnovat jemným energetickým cvičením. Přirozený energetický tok ovlivňuje všechny buňky, prozařuje a očišťuje celý náš vnitřní prostor. Je základem pro práci s čakrovým energetickým systémem, léčení tělesných orgánů, aktivaci pánevního dna, propojení mezi hlavou a tělem a současně pomáhá uvolnit vnitřní napětí.

Kromě energetických cvičení se samozřejmě budeme zabývat sebeléčením na úrovni těla. Využijeme znalosti o průběhu jednotlivých orgánových drah a zapojíme tradiční cviky pro celý pohybový systém. Specialitou jsou dechová cvičení, které postupně směřují energii z našeho vnitřního jádra do celého těla.

Doplňkem k fyzickým pohybům jsou mudrové pozice, aktivace vitálních bodů, koncentrační a meditační cvičení, léčivé zvuky a harmonické frekvence zvuků.

Celkové působení cvičení na naší bytost se projevuje vyrovnaností, posílením imunitního systému a nalézáním souvislostí mezi řečí těla a vnitřním duševním rozpoložením.

KDE JE VĚDOMÍ TAM JE ENERGIE.

 

Příjemná místnost s cvičebními podložkami a dekami skýtá prostor pro 13 cvičících v každém termínu.

Doporučujeme vzít si přezůvky a používat vlastní meditační polštářek pro pohodlnější cvičení v sedu. Šatny se nachází hned v přízemí, cvičební místnost v prvním patře. Před vchodem je malé parkoviště, lze využít i větší o ulici dál na Záhřebské.

Cvičení jsou sestavena na základě celoživotních zkušeností a poznatků Miloslava Matouška, absolventa UK, obor jóga.

Setkání vede Anastázia Matoušková.

Čtvrtek 19:00 – 20:00 hod.
SVČ Lata Brno, Plovdivská ul.
Lekce 100,-
Po cvičení je možné se zůčastnit ještě spontánního tance.
Aktuální info o konání vždy na hlavní stránce a na FB.

 

Další z polosoukromých nezávazných tanečních večerů Jen tanec/Just dance. Místo je pro nás dva + max. 8 dalších tanečníků a tanečnic.

Každý čtvrtek od 20:30 – 22:00 hod. na Dvořákové 13, 2.patro.

 

Nově k tanečním večerům napsal Martin: Z tanečních střed se stávají taneční čtvrtky. Ale i ve čtvrtek můžete zůstat ve svém středu – nebo ho alespoň přijít hledat. Jako já.

Tuhle jsem přemýšlel, co mi ty tance dávají, a v souvislosti s tím, co můžou dát vám. Přišla mi věta: „Vše, cos tu našel, sis přinesl s sebou.“ Jedním slovem: Sebe.

Pro mě je tanec jako tlačítko F5. Aktualizace. Refreš. Obnovení kontaktu. 

Můžete namítnout, že aktualizace by měla probíhat průběžně. No jasně. Ale opravdu probíhá?

A hlavně: Just dance je víc než hodinový sestup do hlubiny prožívání. Dlouhý kontakt nesený pohybem. 

Teče v nás řeka, která občas vyvěrá. Mívám žízeň častěji a nebojím se jít napít pod zem…

 

Jen tanec/Just dance je otevřený taneční večer, který si na nic nehraje. Vychází z naší vášně pro hudbu a potřeby tančit. Obvykle neobsahuje žádné instrukce, jen sestává z taneční vlny volně vycházející ze stylu tance pěti rytmů.Místo je pro nás dva (Martin Vondřejc a Nasťa Matoušková) a zhruba 8 dalších tanečníků a tanečnic.
Svoje místo si můžete rezervovat zprávou, mailem, nebo telefonicky, případně přijďte na blind.
Jak tanec obvykle probíhá:
Obecně začínáme na zemi a postupně se protahujeme, otevíráme a rozpohybováváme. Přecházíme plynule do stoje a pohybu po místnosti, zkoumáme prostor, naše reakce na sebe a témata, která akuálně řešíme, hudební impulzy, ostatní tanečníky. Intenzita tance se zvyšuje a přechází až v chaotické víření, aby se poté uvolněně zklidnila, rozprostřela po místnosti v určitém propojení jednotlivých tanečníků. Většinou nakonec spočineme na zemi.Prostor, který vzniká, je ale otevřený a primárním cílem je následovat impulzy našeho vnitřního tanečníka, tj. jak bude váš tanec vypadat, záleží úplně na vás.Příležitostně pořádáme také vedené pohybové workshopy, které se konají o sobotách. Vedená část v první cca polovině je zaměřená na uvedení účastníků do užšího kontaktu s tělem, rozvinuté uvědomování si vlastního prostoru/dosahu/rozsahu a určité radostné prožívání hry/pohybu. Využíváme psychomotorické hry, skupinovou interakci, pohybovou imaginaci. Následuje čas vyhrazený autentickému pohybu v tichu, který poté přejde do taneční vlny – podrobné informace najdete v popisech událostí.Příspěvek na pronájem místnosti (pouze tanec): 150,- Kč.

 

Pozvánka na přednášku o alternativních terapiích v praxi:

Bioenergie Brno 1 6 2017

V měsíci květnu je nejvíce oslabeným meridiánem v těle světelná dráha srdce.

Živel: oheň. Párový orgán: Tenké střevo. Světová strana: jih. Roční období: léto. Planeta: k prvku Mars,  astrologicky Slunce. Astrologické znamení: Lev.

Energie: k ohni je to Jin a proudí aktivně mezi 11 – 13 hodinou, pasivní mezi 13 – 15. City: radost, smích, uspěchanost, ukvapenost, arogance, útočnost, nadutost, domýšlivost, krutost, surovost – veselost, čestnost, důstojnost, upřímnost, opravdovost.

Smyslové orgány: jazyk, hmatová tělíska, řeč.

Zuby: horní 8 zuby moudrosti. Segmenty obratlů: C7, Th 5,6,7.

Léčivý zvuk: „Kche“ – „Haooo“ – ústa široce rozevřená.

Hlavní sval : Podlopatkový sval (m. subscapularis).

Chuť: Hořká. Barva: Červená. Vývojová etapa: růst, dospívání. Funkce v organizmu: termogenní. Klouby: rameno, loket. Dutiny v hlavě: vnitřní ucho, sinus cavernosus.

Tkáně a tělní tekutiny: cévy, nervy, krev, lymfa. Odpadní produkty: pot, sliz, trávicí enzymy.

Charakterové vlastnosti funkčního okruhu:

Vyvážený okruh aktivita, nadšení, odvaha, smělost, rozhodnost

Nevyvážený okruhmstivost, nenávist, žárlivost, vzteklost, vzdorovitost

Srdce je nazýváno vládcem všech orgánů. Jeho funkce můžeme rozlišovat organicky a duchovně.

Organicky je srdce největší tělová pumpa, která vykonává svoji funkci ve vazivové bláně zvané perikard. Udržuje v pohybu krev, životní tekutinu člověka, a zajišťuje, aby byly správně rozváděny živiny a životně důležité energie, nositelé informací, ochranné buňky, které potírají jedy a odpady vznikající při látkové výměně a hlavně kyslík. Srdce člověka má čtyři dutiny. Pravá síň přijímá krev z těla a předává ji do pravé komory, která ji přečerpává do plic. Zde se okysličí a putuje do levé síně, která ji vypuzuje do levé komory. Levá komora je největší a nejsvalnatější část srdce a přečerpává krev do celého těla. Dále obsahuje srdeční chlopně, které zajišťují pohyb krve v jednom směru. Krev proudí artériemi, které se dále větví do jemných kapilár.

Je-li tělesná vibrace v souladu s rytmicky se střídajícím roztahováním a zužováním cév (jin a jang) a v souladu s rytmem srdce, je v pořádku zásobování těla i vylučování.

Citem srdce je radost, je spojeno s jazykem a akustickými projevy člověka, má na starost všechny dráhy krevního oběhu (tepny, cévy, žíly, atd.), tekutinou je pot,  jeho kondici lze poznat podle tváře.

Čtyři srdeční komory mají skrytou souvislost se čtyřmi základními fyzikálními silami, které jsou tvořivou podstatou všeho zde, v naší realitě. Tyto souvislosti se promítají i do čtyř kvadrantů mayského posvátného kalendáře Tzolkin. Je zde opět patrná důležitost pochopení těchto čtyř vesmírných sil.

Duchovně se srdce považuje za sídlo psychiky a vědomí.

–         Řídí krev a cévy – ovlivňuje kvalitu a cirkulaci krevní tekutiny a kvalitu a stav celého systému drah krevního oběhu (tepen, žil, cév, vlásečnic). Proudění krve zabezpečuje pravidelným pulzováním jehož hybnou silou je srdeční čchi.

–         Řídí ducha – vyznačuje se v celkovém zjevu člověka, výrazu tváře, očí, způsobu řeči, chování, gestikulace – vše co vyzařuje z jeho osobnosti.

–         Řídí jangovou čchi – ovlivňuje tepelnou regulaci organismu (přeplněnost jangu způsobuje infarkt – převážně u mužů, protože jsou ve své přirozenosti jangovější než ženy.

Svobodný, spontánní smích (nikoli vysmívání nebo škodolibost) velmi pomáhá při uvolňování energetických blokád v oblasti srdce.

Symbolika – tvoří centrum duše a života, zdraví a lásky, je sluncem těla a symbolizuje emoce. Odráží tedy emoční stránku prožívání způsobu života, tedy jak zakoušíme a vyjadřujeme city.

Dráha srdce působí na srdce a krevní oběh, hrudník, CNS, (psychiku), trávicí systém, horní končetiny.

Symptomy nerovnováhy:

Emocionální – úzkost, stísněnost, zapomnětlivost, přemíra snů, neustálý smích, nedostatek radosti nebo humoru, nedostatek sebelásky, slabý pocit vlastní hodnoty, krutost, nenávist, přehnané nadšení a rozčílení, citový chlad, neklid.

Fyzické – ztvrdnutí tepen, trombóza, srdeční infarkt, slabý krevní tlak, vysoký krevní tlak, horké a bolavé klouby, červená barva obličeje nebo popelavá bledost, angína, návaly, slabý, nepravidelný puls, nespavost, odpor k horku.

 

 

Jaro je ve znamení elementu dřevo, což v přírodě znamená začátek, růst a probouzení, dominuje zelená barva a vše kvete. U člověka se chladná jinová energie zimy pomalu mění na čerstvou jangovou energii jara, to se projevuje radostí a kreativitou. Tělesná energie stoupá a pohybuje se zevnitř ven. Z lidských smyslů jsou nejvíce aktivní oči.

Cyklus pěti elementů vždy začíná dřevem, protože symbol dřeva vyjadřuje sílu mladého Jang, které se chce šířit všemi směry. Jde tu o pružnost, pohyb a výraz. Energie dřeva je ve východu slunce, v nesmírné síle jara, která vyvolává v přírodě úplnou explozi. Symbolicky je zobrazeno v dítěti, které chce neustále zvědavě, zkoumavě a odvážně rozšiřovat své hranice, hranice poznání, ale přitom v sobě nese svůj daný cíl.

V energii dřeva spočívá pozitivně chápaná „dravost“, kterou potřebuje každý člověk, chce-li uskutečnit své cíle. Má-li člověk silný prvek dřeva, má odvahu překračovat hranice, aby uskutečnil své vize a uplatnil své nadání. Se dřevem asociuje nový začátek ve všech fázích života.

Je mnoho různých cvičebních a meditačních technik jak přirozeně zpracovat svou agresi. Souvisí s tím i změna zaběhlých stereotypů, stravování a schopnost opustit vše staré a spotřebované, aby něco nového opět mohlo začít.

Síly elementů se nacházejí v neustálém tvořivém okruhu a tak i naše vnitřní orgány tvoří uzavřený energetický řetěz. Vše probíhá dle obrazu makrokosmu a mikrokosmu uvnitř nás. Princip dřeva se orgánově manifestuje v játrech a žlučníku. Pokud se element dřeva dostane mimo rovnováhu, přirozeně vrozená vnitřní agresivita určená pro růst se může začít obracet navenek. Abychom vše opět dostali do harmonie, je potřeba uvést svůj prvek dřeva do pohybu a být v běžném životě otevřenými pro čerstvý vítr změny. Tímto se vyhneme zbytečné ztrátě energie a orgánové i emoční disharmonii.

Pokud budeme pravidelně fyzickými a meditačními cvičeními přicházet do kontaktu se svou vnitřní silou, uvědomovat si svůj střed, své místo a svůj domov ve svém vlastním fyzickém těle, procítíme v sobě i síly Jin a Jang, tedy prapůvodní síly nebe a země.

 

Jednoduchá harmonizace elementu dřevo:

– podržet prostředník jedné ruky druhou (a vyměnit po cca 5 minutách)

– energetické zámky: levá tuka do levého třísla + pravá ruka na levé rameno  (a vyměnit po cca 5 minutách)

– vydechovat léčivý zvuk „chy“ (doširoka rozevřené rty, jazyk ve spodní části ústní dutiny)

– vizualizace zelené barvy

– masáž třením dlaní pod pravým žeberním obloukem

 

 

Zážitkový tanečně-pohybový workshop zaměřený na práci s tělem a energií. Navazování kontaktu s moudrostí těla. Autentický pohyb, nementální smyslové prožívání a vyjadřování. Fyzická meditace v pohybu. Tělo pojímané ne jako stroj, ale jako živá, vyjadřující se bytost.

Termín, čas a místo konání:

dne 25. 2. 2017 od 14:00 do 17:30 

Waldorfská škola Brno, Plovdivská 8

 

S sebou si vezměte:

Oblečení, které vás nebude omezovat v pohybu. Pro část věnovanou autentickému pohybu se hodí silnější mikina a tepláky, protože vám bude tepleji a budete se moct soustředit na pohyb třeba i vleže na podlaze – je důležité, abyste se cítili dobře. Na vlastní tanec se pak můžete převléct. S sebou doporučujeme také lehkou deku pro chvíle sdílení a po tanci, abyste nevychladli. Nezapomeňte si prosím vzít vodu na pití a hodit se mohou i hrozinky jako zdroj energie.

Těšit se můžete na:

– zahřátí a protažení
– psychomotorické aktivity – taneční orchestr
– autentický pohyb
– vlnu intuitivního tance

 

Cena třiapůlhodinového workshopu: 290 Kč

Přihlašování na akci:
E-mailem na:

anastazia144@gmail.com

kurzy@vondrejc.net 

nebo telefonicky na 733 52 92 88. 

Počet míst je omezený.

 

Kde je zakopaný pes aneb vyvenčete svoje zasuté zvíře

Tanečně-pohybová setkání zaměřená na autentické prožívání a vyjadřování skrze tělo. Hlavními nástroji nám budou autentický pohyb a intuitivní tanec.

V rámci každodenně praktikovaných sociálních rolí často potlačujeme určitou část všeho, co se v nás odehrává. Naučili jsme se na „nevhodné“ impulzy nereagovat a automaticky je neprojevujeme. Postupně dokonce podobná pohnutí přestáváme vnímat.

Nevědomky tak zůstáváme v rozporu sami se sebou. V důsledku toho zažíváme různé nepříjemné pocity a frustrace, aniž bychom dokázali říct proč. To se v nás jako nevyřízená pošta hromadí zprávy od našeho skutečného já – bytosti, které nevadí, že se musí oblékat do kostýmů, ale kterou bolí, když na ni zapomínáme. Po čase v nás skučí jako nevyběhaný pes a aby získala pozornost, rozkouše kdeco. A to zas přirozeně bolí nás.

V rámci našeho workshopu proto vytvoříme bezpečný prostor, v němž budete mít možnost pozvolna se ponořit do kontaktu s vnitřním já. Pomocí jednoduchých tanečních a pohybových aktivit se naladíte na to, co touží být vyjádřeno, a necháte své tělo, aby pohyby a gesty autenticky vyneslo zastavené impulzy na svět a prožilo je.

Objevování takových zasutých a potlačených impulzů a jejich exprese v rámci autentického tance nebo pohybu přináší velkou úlevu a relaxaci – naprostá většina podnětů totiž v první řadě žádá o pozornost nebo o vyjádření; když se tak stane, umlkají. Energie vynakládaná na jejich zadržování pak může být využita jinak a zvědomění některých témat zároveň přináší možnost jejich transformace.

Na co se můžete těšit:

V průběhu všech setkání se nejprve uvítáme a zahřejeme si tělo a energetický systém na provozní teplotu. Následně se pustíme do hravých tanečně-pohybových psychomotorických aktivit a přeladíme se na nementální fyzické prožívání. Pro hlubší kontakt s tělem a vnitřním já pak využijeme různé koncepty tanečního orchestru a autentického pohybu. V průběhu workshopu budeme také zapojovat energie čaker a aplikovat techniky uzemňování i prvky z bioenergetiky. V závěrečné části si prožijeme taneční vlnu ve stylu Tance pěti rytmů. Celodenní workshop je obohacen o další aktivity, které vám umožní prohloubit kontakt s vnitřním já, jako je tanec po čakrách, tanec egyptských bohů, programování pohybem nebo techniky práce s emocemi.

Akce je vhodná i pro mladistvé 🙂

Bezpečný prostor pro vás budou vytvářet Nasťa Matoušková a Martin Vondřejc.

 

S radostí se organizačně podílím na tomto kurzu, který vede Pall Nešpůrek, můj současný učitel práce s energií. Jako jedna z mála jeho akcí je Rang Dröl otevřený i mimo absolventy jeho dlouhodobých kurzů.

Jak on sám o této technice říká: RANG DRÖL – jediná praxe, kterou se naučíš za jeden den a pak ji používáš celý život.. jediná praxe u které se můžeš válet u televize.. jediná praxe, která funguje i když seš grogy, máš v hlavě jak v polepšovně a seš rozbitej jak cigánský hračky.

Někdo možná zná tuto starou japonskou techniku jako Džin Šin Džucu, tedy systém energetických zámků, které používáme i ve cvičení.

Informace jsou na jeho stránkách www.upe.unas.cz

Kurz proběhne ve velmi příjemném Slunečním sále v Tišnově. Vlakem v 8:32 jste z brněnského Hlavního nádraží za necelou půlhodinku na místě, pěšky je to pak už jen cca 10 minut. Sluneční sál je přímo naproti Sokolovně, kde se konají tradiční burzy minerálů.

 

 

 

Zážitkový tanečně-pohybový workshop zaměřený na práci s tělem a energií. Navazování kontaktu s moudrostí těla. Autentický pohyb, nementální smyslové prožívání a vyjadřování. Fyzická meditace v pohybu. Tělo pojímané ne jako stroj, ale jako živá, vyjadřující se bytost.

Termín, čas a místo konání:

dne 28. 1. 2017 od 14:00 do 17:30 

Waldorfská škola Brno, Plovdivská 8

 

S sebou si vezměte:

Oblečení, které vás nebude omezovat v pohybu. Pro část věnovanou autentickému pohybu se hodí silnější mikina a tepláky, protože vám bude tepleji a budete se moct soustředit na pohyb třeba i vleže na podlaze – je důležité, abyste se cítili dobře. Na vlastní tanec se pak můžete převléct. S sebou doporučujeme také lehkou deku pro chvíle sdílení a po tanci, abyste nevychladli. Nezapomeňte si prosím vzít vodu na pití a hodit se mohou i hrozinky jako zdroj energie.

Těšit se můžete na:

– zahřátí a protažení
– psychomotorické aktivity – taneční orchestr
– autentický pohyb
– vlnu intuitivního tance

 

Cena třiapůlhodinového workshopu: 290 Kč

Přihlašování na akci:
E-mailem na:

anastazia144@gmail.com

kurzy@vondrejc.net 

nebo telefonicky na 733 52 92 88. 

Počet míst je omezený.

 

Kde je zakopaný pes aneb vyvenčete svoje zasuté zvíře

Tanečně-pohybová setkání zaměřená na autentické prožívání a vyjadřování skrze tělo. Hlavními nástroji nám budou autentický pohyb a intuitivní tanec.

V rámci každodenně praktikovaných sociálních rolí často potlačujeme určitou část všeho, co se v nás odehrává. Naučili jsme se na „nevhodné“ impulzy nereagovat a automaticky je neprojevujeme. Postupně dokonce podobná pohnutí přestáváme vnímat.

Nevědomky tak zůstáváme v rozporu sami se sebou. V důsledku toho zažíváme různé nepříjemné pocity a frustrace, aniž bychom dokázali říct proč. To se v nás jako nevyřízená pošta hromadí zprávy od našeho skutečného já – bytosti, které nevadí, že se musí oblékat do kostýmů, ale kterou bolí, když na ni zapomínáme. Po čase v nás skučí jako nevyběhaný pes a aby získala pozornost, rozkouše kdeco. A to zas přirozeně bolí nás.

V rámci našeho workshopu proto vytvoříme bezpečný prostor, v němž budete mít možnost pozvolna se ponořit do kontaktu s vnitřním já. Pomocí jednoduchých tanečních a pohybových aktivit se naladíte na to, co touží být vyjádřeno, a necháte své tělo, aby pohyby a gesty autenticky vyneslo zastavené impulzy na svět a prožilo je.

Objevování takových zasutých a potlačených impulzů a jejich exprese v rámci autentického tance nebo pohybu přináší velkou úlevu a relaxaci – naprostá většina podnětů totiž v první řadě žádá o pozornost nebo o vyjádření; když se tak stane, umlkají. Energie vynakládaná na jejich zadržování pak může být využita jinak a zvědomění některých témat zároveň přináší možnost jejich transformace.

Na co se můžete těšit:

V průběhu všech setkání se nejprve uvítáme a zahřejeme si tělo a energetický systém na provozní teplotu. Následně se pustíme do hravých tanečně-pohybových psychomotorických aktivit a přeladíme se na nementální fyzické prožívání. Pro hlubší kontakt s tělem a vnitřním já pak využijeme různé koncepty tanečního orchestru a autentického pohybu. V průběhu workshopu budeme také zapojovat energie čaker a aplikovat techniky uzemňování i prvky z bioenergetiky. V závěrečné části si prožijeme taneční vlnu ve stylu Tance pěti rytmů. Celodenní workshop je obohacen o další aktivity, které vám umožní prohloubit kontakt s vnitřním já, jako je tanec po čakrách, tanec egyptských bohů, programování pohybem nebo techniky práce s emocemi.

Bezpečný prostor pro vás budou vytvářet Nasťa Matoušková a Martin Vondřejc.

Nejbližší pohybově – taneční workshopy „Přítomnost v pohybu“:

Středeční večery – Jen tanec / Just dance

Harmonizace životní energie a uvolňování energetických blokád „Rang Dröl“:

V návaznosti na tyto kurzy bych vám ještě ráda přidala informace o akcích, které jsem už měla možnost vyzkoušet a nyní se je chystám zopakovat, protože mě skutečně oslovili a pomohli mi:

Kdo rád tančí, 12. 2. zde bude anglický lektor Jason Rowe a loni na jaře mě jeho taneční vlna velmi sedla, tak se letos chystám na celodenní workshop:

Kdo by radši prožil něco klidného a meditačního, během 19. – 20. 2. bude cyklus satsangů s Naropou, probuzenou bytostí, mistrem srdce z duchovní tradice Sacha.
Satsang je setkání s vlastní podstatou, s tím, kým jsme ve své přirozenosti:

A kdyby se Vám chtělo jen sedět a poslouchat, lektorka Pallových kurzů Samandra se věnuje i výkladu Osho Zen Tarotu a 15. 2. pořádá ochutnávkový večer, kde se můžete seznámit nejen s těmi kartami, ale taky s ní:

 

V lednu je potřeba posílit energii močového měchýře. Potíže s tímto orgánem symbolicky souvisejí s pocity úzkosti a strachu. Jejich kořeny většinou sahají až do dětství. Příčinou bývají prožitky od kterých nejsme schopni se jednou provždy oddělit. Často jsme byli někým hrubě odmítnuti, nebo jsme naopak my někoho tímto způsobem odmítli.

Světelná dráha močového měchýře ovlivňuje na úrovni emocionální snahu citově se obrnit, silnou senzibilitu, nedostatečný tok v procesu myšlení a emocí, hluboké deprese, záchvaty pláče, nedůvěru a emocionální zátěž.

Související živel: voda

Párový orgán: ledviny

Smyslový orgán: sluch

Barva: černomodrá 

Tato dráha má vztah k vesmírným rytmům a vibracím. Meridián plic spojuje člověka s rytmy prostředí této existenční roviny a navzájem povzbuzuje souhru vibrací vnějšího světa a individuálních potřeb.

Je to jinová dráha, element kov, barva bílá, světová strana západ, astrologické znamení Blíženci…

Plíce spolu se srdcem vytvářejí přijímače pro tělo – ducha – duši člověka. Jsou hlavním orgánem, který obhospodařuje pohyb a výměnu energie – čchi – základní životodárné a hybné síly v celém těle, kterou přijímají z okolního prostoru.

Symbolika :

Dýchání je projevem rytmického pulzování světa, je symbolem účasti na životě a duchu. Potíže s dýcháním můžou vyjadřovat nedostatek vitality a sebevyjádření. Můžeme potlačovat podstatné aspekty své osobnosti na úkor vlastní přirozenosti, můžeme svádět boj s vnitřním nutkáním. V našem okolí může panovat napjatá atmosféra, hlavně v prostředí našich blízkých a přátel. Nežijeme pod úrovní svých možností? Nebráníme druhým ve svobodném projevu?

Plíce leží ze všech orgánů nejvýše  a tvoří nad nimi jakoby ochranný plášť. Spolu se srdcem vytvářejí přijímací antény pro tělo,  ducha i duši člověka. Jsou hlavním orgánem, obhospodařují pohyb a výměnu energie – čchi – základní životodárné a hybné síly v celém těle. Tato síla je přijímána z okolního prostoru a na její cirkulaci se podílí ještě ledviny. Plíce řídí vydechování čchi, zatímco fázi nádechu, nasávání čchi mají na starost ledviny. Fungují-li plíce v rytmu, který je určován srdcem, jsou procesy příjmu a vydávání energie optimálně vyladěny navzájem i vůči svému okolí.

Souvislosti:

Oslabení plic je vždy spojeno s hrudním obratlem Th 4. Jeho masáží a také terapii v oblasti ramen, krku, horní části zad a hrudníku lze také léčit veškerá onemocnění dýchacích cest. Také je možné pomocí zvukových vibrací a rozvibrováním celé hrudní a srdeční oblasti, mantrováním s pootevřenými ústy uvolnit napětí.

Praktická harmonizace – mudra:

Praktické cvičení – dechové:

Dnešní uspěchaná doba, citové problémy, chudá strava, urážky, křivdy, duševní nečistoty, negativní myšlení, pocity strachu, náhlé nebo příliš usilovné cvičení mohou vyvolat přehřívání vnitřních orgánů a žláz. Pomocí tzv. šumů, vzdechů a tónů a jejich příslušných pozic je možné tyto životně důležité orgány ochladit, pročistit a uvolnit v nich přirozený tok energie a čchi. Lze tak uvolnit nadbytečné teplo a převést ho do tzv. „vaků“, které obklopují každý životně důležitý orgán. Léčivým zvukem pro plíce je „SSS“.

Ve svých představách rozzáříme kolem své bytosti čisté bílé světlo. Léčivou barvou plic je bílá.

Zhluboka nadýchneme, vydechujeme a vyslovujeme nezvučné SSSSSSS, pomalu a souměrně. Představme si při výdechu vak, který obklopuje plíce a s výdechem necháme vypuzovat horko, nezdravé energie, starosti, žal, bolesti a všechny podobné city.

S prodlouženým vydechováním „sss“ si postupně uvědomujeme  čerstvou a chladnou energii, která vystřídala původní nestálou a horkou energii. Procítíme uvnitř sebe spravedlivost a odvahu.

Praktická masáž energetických bodů:

Pravým palcem a ukazováčkem uchopíme levý palec na ruce ze stran nehtového lůžka. Zde se nacházejí koncové světelné body dráhy plic. Zde můžeme ošetřit kašel, rýmu, apod.

Jemně jej podržíme a několikrát zhluboka prodýchneme. Představme si, jak námi proudí bílé světlo.

 

Na základě vlastní zkušenosti doporučuji následující kurz:

UPE – Úvod do práce s energií

 

Čas, který jsem věnovala tomuto kurzu považuji za velmi užitečný, intenzivní a účinný. Natolik, že si i základní kurz zopakuji a své místo mám již rezervované. Je určen těm, co se nebojí ve svém životě pohnout, cítí potřebu žít a prožívat plně a jsou ochotni podívat se na sebe a svůj život pravdivě. Doporučuji přijít vyzkoušet aspoň ukázkovou lekci a mít tak možnost poznat Palla osobně. Jeho přístup je jedinečný, stejně tak jako přístup Samandry Dáši Černové, která na UPE spolupracuje. Velká část je věnována dýchání, uzemnění, informacím i samotné praxi s čakrami a zajímavostí jsou pak speciální lekce věnované zvuku, práci s kameny, s energetickou ochranou a energetickým zámkům.

Dle popisu kurzu: „UPE kurz dává především šanci všem, kteří hledají a potřebují stabilitu. A tím nemyslím rádoby stabilitu, která spočívá v neprožívání, schovávání se za obranou cynismu nebo neustálého držení se zpátky od ošemetných témat. Myslím přirozenou kvalitní zemitou energii, která dává prostor pro kontakt i celou škálu všech emocí a inspirace. Stabilitu, která vás neubrání proti kontaktu se sebou samými, ale dovolí vám stát pevněji v čemkoliv co se zrovna děje. Další velké téma jsou vlny emocí, na kterých se budeme učit surfovat. To znamená vlny si užívat a nenechat se jimi zmítat. A samozřejmě neskončit emocionálně na suchu, což je druhý extrém. Neutopit se v emocionalitě je stejně důležité jako udržet si náboj nadšení a chuť do života. Kurz sestává z 22 lekcí. Během každé lekce jsou procvičovány všechny čakry.“

 

UPE základní – BRNO:

Místo: Zámeček, zadní trakt ul. Hybešova 17, Brno

úterý 19:00 – 21:30

Ukázková lekce zdarma: 4. října 2016 od 19:00 do 21:30
1. lekce kurzu: 11. října 2016 od 19:00 do 21:30

Lektor kurzu: Pavel Nešpůrek

Podrobnosti k přihlášení zde

 

AM.

 

 

Celoroční kurz Ya-Su cvičení, meditačních a relaxačních technik ve školním roce 2016/2017 začíná:

ve středu 21.září 2016

ve čtvrtek 22.září 2016

a dále probíhá v těchto termínech:

 

STŘEDA……..18:30 – 19:50 HOD.  (4 volná místa)

ČTVRTEK…….18:00 – 19:20 HOD.  (2 volná místa)

             ……..19:30 – 20:50 HOD.  (4 volná místa)

 

Letos se budeme více věnovat energetickým cvičením. Přirozený energetický tok ovlivňuje všechny buňky, prozařuje a očišťuje celý náš vnitřní prostor. Je základem pro práci s čakrovým energetickým systémem, léčení tělesných orgánů, aktivaci pánevního dna, propojení mezi hlavou a tělem a současně pomáhá uvolnit vnitřní napětí.

Kromě energetických cvičení se samozřejmě budeme zabývat sebeléčením na úrovni těla. Využijeme znalosti o průběhu jednotlivých orgánových drah a zapojíme tradiční cviky pro celý pohybový systém. Specialitou jsou dechová cvičení, které postupně směřují energii z našeho vnitřního jádra do celého těla.

Doplňkem k fyzickým pohybům jsou mudrové pozice, aktivace vitálních bodů, koncentrační a meditační cvičení, léčivé zvuky a harmonické frekvence zvuků.

Celkové působení Ya-Su cvičení na naší bytost se projevuje vyrovnaností, posílením imunitního systému a nalézáním souvislostí mezi řečí těla a vnitřním duševním rozpoložením.

KDE JE VĚDOMÍ TAM JE ENERGIE.

 

Více informací o průběhu cvičení najdete zde. 

Na výběr jsou tři termíny:

STŘEDA 18:30 – 19:50

ČTVRTEK 18:00 – 19:20 a 19:30 – 20:50.

Noví zájemci mají samozřejmě možnost zkušební lekce, částka 110,- Kč bude pak odečtena při doplacení celoročního kurzu.

Cena celoročního kurzu 2.890,- Kč / 33 lekcí  se platí na celý rok dopředu. Tím je zajištěna velmi výhodná cena za lekce v délce 80 minut.

Rezervaci místa v konkrétním termínu potvrdíte zaplacením zálohy ve výši 50% z celkové ceny kurzu. Doplatek do plné výše do 20.10.2016.

Platbu je možné provést formou bankovního převodu, složenkou, nebo hotově na pravidelných setkáních v Brně (každou středa a čtvrtek).

Číslo účtu: 670100-2207628910/6210 (mBank)

Jak se přihlásit – najdete zde.

Místo konání Ya-Su – Brno Žabovřesky, Plovdivská ul., SVČ LATA – doprava a mapa zde.

Příjemná místnost s cvičebními podložkami a dekami skýtá prostor pro 13 cvičících v každém termínu.

Doporučujeme vzít si přezůvky a používat vlastní meditační polštářek pro pohodlnější cvičení v sedu. Šatny se nachází hned v přízemí, cvičební místnost v prvním patře. Před vchodem je malé parkoviště, lze využít i větší o ulici dál na Záhřebské.

 

Cvičení jsou sestavena na základě celoživotních zkušeností a poznatků Miloslava Matouška, absolventa UK, obor jóga.

Setkání vede Anastázia Matoušková.

 

 

Meditační technika kirtan krija patří mezi klasické techniky krija jógy, čistí mysl od balastu nahromaděného v podvědomí.

Velmi účinná je při pravidelném cvičení ráno po probuzení, nebo večer před usínáním.

Tato meditace provázená tzv. bídžamantrami (elementárními zvuky) se rovněž nazývá “božská píseň”, svým působením prostřednictvím slabik je svázána s energií atomu, ve smyslu rozbití atomu na jaderné částice a znovu seskupením.

Kirtan krija současně formuje naše vědomí, zjemňuje vnímání a vnitřní vhledy.

 

Postup:

Cvičíme v pohodlném meditačním sedu s rovnou páteří, ideálně v lotosovém sedu, či sedu se zkříženýma nohama. Ruce volně leží na kolenou dlaněmi nahoru.

Střídavě stlačujeme na obou rukou prsty a monotónně recitujeme přitom slabiky v následujícím pořadí:

1.

Palec a ukazovák – mudra podněcuje moudrost a poznání

“SA” – mantra znamená vesmír, univerzální duše, absolutno

 

 

 

2.

Palec a prostředník – pozice prstů tříbí trpělivost

“TA” – slabika znamená život, stvoření

 

 

 

3.

Palec a prsteník – Stisk aktivuje energii

“NA” – vyjadřuje smrt, rozklad, zánik

 

 

 

4.

Palec a malíček – mudra podporuje komunikaci

“MA” – zvuk značí vzkříšení, znovuzrození, obnovu

 

Koncovou hlásku “a” vyslovujeme jako “ah”.

 

3 minuty vyslovujeme slabiky nahlas, zřetelným, přirozeným lidským hlasem.

3 minuty vyslovujeme šeptavým, tzv. hlasem zamilovaných.

3 minuty pouze neslyšným vnitřním hlasem.

Postup opakujeme v opačném pořadí:

3 minuty pouze neslyšným vnitřním hlasem.

3 minuty vyslovujeme šeptavým, tzv. hlasem zamilovaných.

3 minuty vyslovujeme slabiky nahlas, zřetelným, přirozeným lidským hlasem.

 

Při recitaci silně stlačujeme konečky prstů, tím aktivujeme reflexní body a energie se tak přesouvá a může proudit po meridiánech až do mozku.

Vibrace v konečcích prstů střídavě mění elektrickou polaritu těla.

Při provádění se duševně koncentrujeme, vnímáme, jak zvuk každé slabiky vstupuje tzv. korunou, středem temena hlavy, dál prochází hlavou ve tvaru písmena “L” dopředu k tzv. třetímu oku uprostřed čela, nebo mezi obočím a odtud vychází ven.

Takto energie protéká kanálem zvaným zlatá šnůra, který tvoří spojení mezi šišinkou a podvěskem mozkovým.

Tato aktivace úřináší celkovou rovnováhu da naší psychiky, pročišťuje podvědomí a otevírá přístupy do vyšších mozkových center. Opakováním se naše mysl ladí na nekonečnou schopnost duše tvořit.

 

Planeta Země má svá posvátná místa, energetické a magnetické proudy, silové prostory. Tvary a posvátná či duchovní geometrie zesilují tyto účinky a významný je též vliv kosmické energie.

Naše tělo je také geometrický prostor s citlivými body, oblastmi, kterými proudí a vibruje životní energie. Tak jako působí posvátná geometrie, funguje také „posvátná fyziologie“, která popisuje na těle jemnohmotné energetické toky a silové výstupy. Posvátná fyziologie vytváří pomyslnou mapu energetického těla pomocí těchto jemněhmotných energetických proudů, silových vstupů a výstupů Známe-li tuto „posvátnou fyziologii“ těla, známe-li duchovní geometrii a vesmírné rytmy, můžeme dosáhnout vysoké harmonie a nahlédnout do skutečnosti.

Akupresurní či akupunkturní body, meridiány, energetická centra čakry, jemnohmotná těla, bezpečností energetické zámky jsou ukázkovým výčtem poznání národů – Tibetu, Číny, Japonska, Indie… a jejich velmi starých kultur a předchůdců z minulosti a dle teorie jin a jang také budoucnosti. Neboť jin přechází v jang a jang v jin. Minulost v současnost, budoucnost v minulost a naopak. Máme tedy možnost přejít z minulosti do budoucnosti – o co se svojí nevědomostí snaží archeologie, prokopává se do budoucnosti – nebo uvědomováním si působících energií projít do minulosti a vrátit se k začátkům svého bytí do dokonalosti.

Jednou z méně známých oblastí působení jemnohmotných energií, kterou se zabývá indická medicína – Ájurvéda, kde se již v nejstarších spisech – védách píše o marmách. Její u nás méně známá oblast je „marma vidja“ – nauka o marmách. Marmy znamenají v překladu „zranitelné“ či „citlivé“ zóny. Znalosti těchto oblastí či energetických bodů se využívá v bojových uměních (např. jihoindický systém kalari a jiné). My se nyní snažíme porozumět těmto znalostem a využít je k sebeléčení, pochopení duchovních a duševních aspektů a posílení psychické i tělesné roviny. V ájurvédě tedy existuje propracovaný systém marem, tj. citlivých míst na těle. Tyto marmy jsou velice podobné akupresurním bodům tradiční čínské medicíny, ale ve skutečnosti zasahují větší oblasti těla. Jsou to živé a citlivé body ležící na zranitelných místech našeho těla. Marmy jsou anatomická místa, kde jsou vzájemně blízko sebe tuk, žíla, tepna, kost a kloub. Jsou to centra s vysokou koncentrací energie – prány a slouží jako energetické regulátory, jimiž lze intenzitu prány v různých oblastech naší bytosti zvyšovat, snižovat či utlumovat. Na marmy lze působit tlakem, teplem, masáží, bylinnými či aromatickými oleji, polohou těla, světlem, zvukem, soustředěným dechem, mantrou, meditací a jinými velmi tajnými technikami. Následkem toho pak dochází ke stimulaci vnitřních orgánů a celého systému těla na všech úrovních našeho bytí.

Praktické využití:

K působení na marmy lze využít také zvukových vibrací ať již formou hlasového projevu – zpíváním hlásek či slabik tzv. manter, nebo vnímáním speciálních zvukových vibrací, což se projevuje na všech úrovních naší bytosti. Nejčastěji se používají marmové mantry – húm, hum, óm, aim, krím, šrím, hrím a klím nebo pět živlových manter lam, vam, ram, jam a ham.

Mantra húm je tzv. varma bídža – ochranný zvuk s ohnivou povahou. Tato mantra se používá k ochraně jakýkoliv marmových bodů, které chceme chránit před zraněním a energetickým oslabením. Tato mantra se používá pomocí meditace k vytvoření tzv. mantrického ochranného pole (mantra varma) kolem aury a fyzického těla. Při cvičení si představujeme, že tato mantra vytváří ochrannou modrou energii, která od sebe odráží jakýkoliv negativní vliv, chorobu či slabost. Použijeme-li mantru s krátkým „u“ tedy hum, nese více ohnivé energie a lze ji použít k zahřívání marem a zvýšení koncentrace trávicího ohně agni v jejím místě.

 

 

 

Šungit upravuje obyčejnou vodu, energetizuje, odstraňuje příměsy, těžké kovy, škodlivé organické látky, eliminuje nepříjemné příchutě a zápach, odstraňuje kal. Šungitová voda tak získává i léčebné účinky.

Příprava:

Do vybrané nádoby (skleněné) nalijeme vodu a přidáme šungitový valoun, nebo drť, který jsme předem omyli a zbavili jemného povrchového šungitového prachu. Pro obsah cca 3 litrů vody postačí objem 300 – 500 gramů šungitu. Proces aktivace a energetizace vody začíná asi po 30-ti minutách (pro pitnou vodu z kohoutku). Pro úplné odstranění nežádoucích organických látek je potřeba nechat šungit působit 3 dny (pro opravdu znečištěnou vodu). Po přelití vody je vhodné zbylý šungit promýt pitnou vodou a opět použít. Při denním používání se doporučuje po 6 měsících větší valouny očistit smirkovým papírem a omýt. Tím se funkce šungitu obnoví. Šungitová drť by se měla po této lhůtě vyměnit. Použitý šungit je vhodné vrátit zpátky do přířody, nebo nasypat k pokojovým rostlinám.

NOVINKA: exkluzivní šungitové šperky 

Přihlásit se
Kalendář akcí
Kalendář
Srpen 2018
Po Út St Čt So Ne
« Říj    
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031